وزارت خارجه امارت اسلامی از دیدار سرپرست این وزارت با دیمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در کابل خبر داده و تاکید کرده که از امیرخان متقی در نشست فارمت مسکو دعوت شده است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی روزشنبه، بیست‌وچهارم سرطان با نشر توییت گفته که آقای متقی از دعوت شدن در نشست فارمت مسکو استقبال کرده است.

تاهنوز در مورد زمان برگزاری این نشست چیزی گفته نشده است.

همچنین امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در این دیدار نقش فرمت نشست مسکو را  در ایجاد هماهنگی میان کشور‌های منطقه مهم دانسته است.

در ادامه متقی با ابراز امیدواری پس از این دیدار‌‌ها تاکید کرده که از «چارچوب روابط دپیلماتیک» به خوبی استفاده خواهد شد.

پیش از این نشست فارمت مسکو در فبروری سال ۲۰۲۳ با حضور مشاوران امنیت ملی روسیه، ایران، هند، چین و کشور‌های آسیای میانه بدون دعوت نماینده از امارت اسلامی برگزار شده بود.

این در حالی است که مقامات امارت اسلامی بار‌ها از دعوت نشدن نمایندگان شان در نشست‌های مهم جهانی مرتبط با وضعیت افغانستان انتقاد کرده‌اند.

گفتنی است که عبدالسلام حنفی، معاون رییس الوزرای امارت اسلامی پیش از این در نشست سال ۲۰۲۱ فرمت مسکو به نمایندگی از امارت اسلامی شرکت کرده بود.

نمایندگان روسیه، هند، چین،قزاقستان، پاکستان، ایران، ترکمنستان، تاجیکستان و برخی کشور‌های آسیایی میانه از شرکت کنندگان این نشست هستند.