سازمان ملل متحد با نشر گزارشی گفته مواد تعبیه شده انفجاری در افغانستان هنوز هم یک نگرانی جدی در افغانستان است و عامل بیشترین تلفات افراد ملکی در افعانستان شمرده می‌شود.
در این گزارش هیات معاونت سازمان ملل در کابل (یوناما) که روز سه شنبه، ۶سرطان منتشر شده آمده است که با وجود کاهش تلفات افراد ملکی پس از تسلط امارت اسلامی در افغانستان، مواد انفجاری جاسازی شده یک نگرانی قابل توجه در افغانستان است که مشخصه آن افزایش حملات بر عبادت‌گاه‌ها و علیه جامعه اقلیت هزاره است.
در گزارش آماده است که ۳۷۷۴ مورد تلفات افراد ملکی پس از رویکار آمدن امارت اسلامی در افغانستان تا ۳۰ می ۲۰۲۳، سه چهارم آن توسط مواد جاسازی‌شده انفجاری صورت گرفته است.
براساس گزارش، این انفجارها بدون تمایز در مناطق پرجمعیت از جمله عبادت‌گاه‌ها، مکاتب و مارکیت‌ها صورت گرفته است.
یوناما از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا آخر می ۲۰۲۳ میلادی ۲۸۱۴ مورد تلفات ملکی شامل ۷۰۱ نفر کشته و ۲۱۱۳ نفر زخمی در نتیجه مواد منفجره دست‌ساز ثبت کرده است.
براساس ارقام این گزارش در جمع کشته شدگان و زخمیان ۲۸۹ کودک و ۱۶۸ زن نیز شامل اند.
براساس آمار درج شده در این گزارش حملاتی که با استفاده از مواد انفجاری جاسازی‌شده بالای عبادت‌گاه‌ها، عمدتا بر اماکن مربوط به مسلمانان شیعه انجام شده اند، عامل بیش از یک سوم از کل تلفات افراد ملکی ثبت شده در جریان ارائه این گزارش است.
همچنان در گزارش آمده که بر علاوه حملات بر عبادت‌گاه‌های شیعیان، در نتیجه حملات بر ماتب و بقیه مراکز آموزشی، سرک‌های مزدحم و ترانسپورت عامه در مناطق شیعه نشین افغانستان ۹۵ تن جان باخته و ۲۵۰ تن دیگر زخمی شدند.
سازمان ملل در این گزارش از امارت اسلامی خواسته که تا اقدامات حفاظتی را برای جلوگیری از تکرار حملات مشابه بر عبادت‌گاه‌ها و مراکز آموزشی جامعه شیعه هزاره، روی دست گیرد.
طبق یافته‌های سازمان ملل حملاتی که از سوی داعش انجام شده عامل بیشترین تلفات افراد ملکی در افعانستان است. حملاتی که به گفته این سازمان بلافاصله پس از رویکار آمدن امارت اسلامی بگونه قابل توجه افزایش یافته است.
فیونا فریزر، رییس بخش حقوق بشر یوناما، گفته است که این حملات بر افراد و اهداف ملکی صورت گرفته قابل نکوهش است و باید متوقف شود.
او افزوده است: “بسیار مهم است که مقامات حاکم از طریق انجام تحقیقات مستقل، بی طرف، سریع، همه‌جانبه، موثر، معتبر و شفاف در مورد حملات مواد انفجاری دست‌ساز که افرادی ملکی را متاثر می‌سازند، به تعهدات خود برای حفاظت از حق زندگی پابند باشند.”
رییس بخش حقوق بشر یوناما همچنان گفته که بدلیل کاهش بودجه برای خدمات حیاتی از جانب تمویل‌کنندگان، کمک به قربانیان خشونت در حال حاضر دشوارتر شده است.