همزمان با ۲۳ جون (روز جهانی بیوه‌ها) سازمان ملل متحد می‌گوید،خانواده‌های که سرپرستی آن را زنان بیوه بدوش دارند، بیشتر در برابر فقر آسیب‌پذیراند و به توجه فوری نیاز دارند.
این سازمان با نشر گزارشی به مناسبت روز جهانی بیوه‌ها گفته که درگیری‌های مسلحانه، آوارگی و مهاجرت و همه‌گیری ویروس کرونا ده‌ها هزار زن را به تازگی بیوه ساخته و سبب شده شریک زنده‌گی بسیاری زن‌ها ناپدید شوند.
براساس آمار ارائه شده از سوی این سازمان، در حال حاضر بیش از ۲۵۸ میلیون زن بیوه در سراسر جهان وجود دارد.
در گزارش همچنان آمده که تجارب نشان داده که زنان بیوه اغلب از حقوق‌شان محروم بوده و مورد تبعیض قرار گرفته اند.
سازمان ملل افزوده است که این روز فرصتی برای اقدام در جهت دستیابی به حقوق کامل و به رسمیت شناختن زنان بیوه است.
سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۱ به این‌سو ۲۳ جون را به هدف جلب توجه به حمایت از زنان بیوه «روز جهانی بیوه‌ها» نام‌گذاری کرده است.
این درحالی‌ست که وضعیت زندگی زنان بیوه در افغانستان به خصوص بیوه‌های نان‌آور خانه به دلیل وخامت اوضاع اقتصادی، گسترش فقر و بیکاری و محدودیت‌های وضع شده بر کار و فعالیت زنان در دو سال گذشته بدتر از قبل شده است و آنان ناگزیر اند به هر نحوی که شده نانی برای خوردن به سفره‌های شان بیاورند.
این درحالی‌ست که وزارت امور شهدا و معلولین امارت اسلامی می‌گوید که ۸۰ هزار زن بیوه از سوی این وزارت ثبت شده است.
به گفته مقام‌ها، این وزارت در تلاش است تا توزیع کمک‌های نقدی برای یتیمان، زنان بیوه و معلولین را از بودجه اختصاص یافته ۱۲ میلیارد افغانیگی سال جاری خورشیدی این وزارت، بزودی آغاز کند.
این در حالی است که وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری پیشین افغانستان شمار زنان بیوه و کودکان یتیم در افغانستان را سه و نیم میلیون اعلام کرده بود.