همزمان با روز جهانی «کودکان معصوم قربانی خشونت» سازمان بین‌المللی جامعه مدنی حفاظت از کودکان گفته است که ۴۴۹ میلیون کودک در مناطق جنگ و درگیری‌های مسلحانه زندگی می‌کنند.

این روز در سال ۱۹۸۲ از سوی سازمان ملل متحد به نام کودکان معصوم قربانی جنگ نامگذاری شده است و همه ساله  به تاریخ ( ۴جون ) از  این روز بزرگداشت می‌شود.

سازمان ملل متحد در پی رسیدگی به وضعیت کودکان فلسطینی و لبنانی قربانی خشونت‌های اسراییل این روز را کودکان معصوم و قربانی جنگ نامگذاری کرده بود.

 از  روز جهانی کودکان معصوم قربانی خشونت در حالی بزرگ‌داشت می‌شود که سازمان بین‌المللی غیر دولتی«سیف دی چلدرن» در تازه ترین گزار خود گفته است که سالانه تعداد زیادی از کودکان در جهان به دلیل درگیری‌ها  مسلحانه در جنگ ها جان خود را از دست می‌دهند و بیش از ۴۴۹ میلیون کودک در مناطق درگیری خشونت‌آمیز در سراسر جهان به  زندگی خود ادامه می‌دهند.

براساس آمار سازمان سیف دی چلدرن ، بیش از دو سوم کودکان جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که در سال ۲۰۲۱ تحت تاثیر درگیری خشونت‌‌آمیز قرار گرفته‌اند این رقم نسبت به سال قبل ۹ درصد افزایش داشته است.

از سوی هم سازمان ملل متحد نیز در گزارش خود گفته بود که  «بیشترین جنایات علیه کودکان در سال ۲۰۲۱ در افغانستان، جمهوری دموکراتیک کنگو، اسرائیل، فلسطین، سومالی، دولت سوریه و یمن صورت گرفته است.»

این سازمان تصریح کرده است که جنایات علیه کودکان شامل قتل، سوء‌استفاده جنسی، قطع عضو، استفاده از کودکان در جنگ و محرومیت از دسترسی به کمک‌های بشردوستانه  بوده است.

به گفته این سازمان  جنایات کودک ربایی ۲۰ درصد افزایش یافته است و  موارد سوء استفاده جنسی بیش از ۲۰ درصد از سال قبل افزایش یافته است.