رجب طیب اردوغان پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه کابینه جدید خود را با حضور فقط یک زن معرفی کرد.

به نقل از آناتولی رجب طیب اردوغان روزشنبه، سیزدهم جوزا پس از ادای سوگند به عنوان رییس جمهور این کشور کابینه جدید ترکیه را در کاخ چانکایا در آنکارا پایتخت ترکیه معرفی کرد.

در میان ۱۸ تن اعضای کابینه که از سوی دولت اردوغان اعلام شده تنها ماه‌نور اوزدمیر گوکتاش، وزیر خانواده و خدمات اجتماعی تعیین شده است.

همچنین از اعضای دیگر کابینه اردوغان علی یرلیکایا، (وزیر کشور) آلپارسلان بایراکتار (وزیر انرژی و منابع طبیعی)، مهمت شیمشک (وزیر خزانه داری و داریی)، فخرالدین کوجا (وزیر بهداشت) افراد جدید هستند.

هاکان فیدان (وزیر امور خارجه) و یاشارگولر( وزیردفاع) از چهره‌های برجسته قبلی دولت آقای اردوغان هستند.

اردوغان در مراسمی تحلیف اش در پارلمان ترکیه افزوده است که « من به عنوان رییس جمهور، در برابر ملت و تاریخ بزرگ ترکیه به عزت و شرافت خود سوگند یاد می کنم که از موجودیت و استقلای کشور دفاع کنم».

او هفته گذشته با شکست رقیب ‌اش کمال قلیچداراوغلو در دور دوم انتخابات با کسب بیش از ۵۲ درصد آرا به عنوان طولانی‌ترین رهبر ترکیه انتخاب شد.

بر اساس گزارش آناتولی مراسم تحلیف آقای اردوغان با حضور مقامات عالی رتبه از ۷۸ کشور و نمایندگان سازمان‌های مختلف از جمله ینس، استوتنبرگ، دبیرکل ناتو و نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوییلا برگزار شد.

اردوغان همچنین اعلام کرد که جودت یلماز را به عنوان معاونیت رییس جمهور انتخاب کرده است.

در حالی که اردوغان پیش از این بر محافظت قانون اساسی، حاکمیت قانون، دموکراسی، اصول و اصلاحات آتاتورک و اصول جمهوری سکولار تاکید داشت حضور یک زن و اعضای حکومتی قبلی در کابینه او پرسش برنگیز خواهد بود.

از سوی‌هم موضوعات اساسی از جمله وضعیت پناهجویان خارجی در این کشور، چالش‌های اقتصادی و زمین‌های لرزه اخیر که ضربه بزرگ به اقتصاد این کشور وارد کرده دولت اردوغان را به چالش خواهد کشید.