رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که دادگاه فدرال حکم مجرم بودن بن رابرتز اسمیت، سرباز استرالیایی متهم به جرایم جنگی در افغانستان از جمله قتل یک مرد معلول افغانستان را صادر کرد.

گاردین روز پنج‌شنبه، یازدهم جوزا گزارش داده است که آنتونی بسانکو، یک قاضی فدرال حکم مجرم بودن ممتازترین سرباز آسترالیا را صادر کرد.

براساس گزارش، رابرتز اسمیت به چندین جنایت در افغانستان متهم شده است.

پرونده‌های که اسمیت را در افغانستان متهم می سازد او یک مرد افغان غیرمسلح با دستبند را از صخره لگد زد و سپس به دو سرباز خود دستور داد تا مرد مجروح را بکشند.

همچنین در سال ۲۰۰۹ او یک مرد معلول افغان را به قتل رسانده و دستور اعدام مردی را صادر کرد که خود را در یک تونل در یک تأسیسات بمب‌گذاری‌ شده پنهان کرده بود.

به گفته این دادگاه حدود ۴۰ سرباز از جنایات ضد بشری اسمیت در افغانستان شهادت دادند که این سرباز امریکایی ‌آنها را به حسادت و درغگویی متهم کرد.

گفته میشود اسمیت برای قضاوت در دادگاه حضور نداشته و او بر آزار و اذیت سربازان دیگر نیز متهم است.

قرار است روزدوشنبه هفته آینده جزییات بیشتر از حکم دادگاه پس از بررسی‌های امنیت ملی و کشور‌های مشترک المنافع منتشر شود.

رابرتز اسمیت یکی از ۱۹ نیرو‌های ویژه استرالیای متهم به جنایات جنگی در افغانستان که به خاطر آنچه که شجاعت او در جریان عملیات در افغانستان نشان ویکتور یا صلیب را دریافت کرد.

ویکتور یا صلیب بالاترین افتخار نظامی استرالیا است.

گفتنی است که این سربازان بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ متهم به ۲۳ پرنده مربوط به قتل «زندانیان، کشاورزان یا غیر نظامیان» هستند.

 پیش از این یک سرباز ۴۱ ساله ارتش سابق استرالیا به دلیل قتل یک مرد افغان مجرم شناخته شده و به حبس ابد محکوم شد.  

این در حالی است که رییس نیرو‌های دفاعی آسترالیا ادعا کرده که ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ به او هشدار داده بود که اتهامات سربازان استرالیای مبنی بر جنایات جنگی در افغانستان ممکن است سبب منع کمک‌های واشنگتن به آسترالیا شود.