ریاست اقتصاد امارت اسلامی در ولایت هرات خبر داده است که هیتی چهار نفری را به‌منظور نظارت بر کار‌ها و استخدام کارمندان در سازمان های غیردولتی ایجاد کرده است.

خبرگزاری باختر روز چهارشنبه، دهم جوزا با نشر توییت گفته که عبدالقدیر ناصر، رییس اقتصاد هرات در گفتگو با این خبرگزاری افزوده این کمیته با حضور یک نماینده دایمی از دفتر والی و ۳ نماینده از ریاست اقتصاد هرات به فعالیت آغاز کرده‌اند.

ناصر تاکید می کند که « این اداره در تلاش است تا موسسات به گونه شفاف در هرات فعالیت کنند».

 او دلیل ایجاد این کمیته را نظارت از روند استخدام کارمندان موسسات، تطبیق پروژه‌ها، توزیع کمک و برخی فعالیت دیگر گفته است.

همچنین عبدالقدیر ناصر می افزاید از آغاز بررسی‌های این هیت ۴۸ موسسه در هرات را به دلیل «غیرقانونی و خلاف اصول نظام» تشخیص داده‌اند.

تاهنوز در باره جزییات بررسی نهاد‌های سازمان ملل از سوی این هیت چیزی گفته نشده است.

این درحالی است که سازمان‌های غیردولتی در افغانستان از مداخله امارت اسلامی در راستا کمک‌های بشری و سازمان‌های غیردولتی در افغانستان انتقاد داشته‌اند.

اخیرا وزارت خارجه امریکا امارت اسلامی را به دخالت در کار سازمان‌های امداد رسان بین‌المللی در افغانستان متهم کرده و تاکید داشت که امریکا چندین برنامه کمک رسانی‌اش را در ولایت‌های غزنی، غور و ارزگان به دلیل مداخله در فعالیت آنان تعلیق کرده‌اند.

گفتنی است که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی این اظهارت وزارت خارجه امریکا را « اتهامی بی‌اساس» خوانده و گفته بود نیرو‌های امارت اسلامی در بخش توزیع کمک‌ها مداخله نکرده بلکه تنها تامین امنیت این روند را بر عهده دارند.

قابل ذکر است که یک رسانه خارجی بنام Tortoise Media با نشر گزارش ادعا کرده که امارت اسلامی «در بدنه سازمان ملل در افغانستان نفوذ کرده‌اند» و تاکید داشت که سازمان ملل، آگاهانه و ناآگاهانه، پرسنل امارت اسلامی را در داخل تمام مجمع های سازمان ملل استخدام کرده است.

ازسوی هم به دنبال افزایش تعلیق سازمان‌های غیردولتی به دلیل مداخله امارت اسلامی و ممنوعیت کار زنان، افغانستان با موج از نگرانی‌‌های گرسنگی و فقر قرار دارد.