وزارت صحت عامه امارت اسلامی در نشست گرامی داشت از روز جهانی عاری از تنباکو آمار داده که حدود ۲۷ فیصد مردم افغانستان تنباکو مصرف می کنند.

این وزارت روز چهارشنبه، دهم جوزا با نشر توییت از مراسم گرامی روز عاری از تنباکو با شعار ” غذا بکارید نه تنباکو” در کابل خبر داده است. 

در این نشست داکتر محمد نعیم صافی به نمایندگی از سازمان صحی جهان افزوده که ۲۷ درصد مردم افغانستان به طور منظم از تنباکو استفاده می کنند که از این میان ۶.۲ درصد آنان را زنان تشکیل می دهد. 

براساس آمار ‌های این وزارت و برخی موسسات انجام شده  ۴۵.۵ فیصد علت مرگ و میر در کشور را امراض غیر‌ساری تشکیل می دهد.

سازمان جهانی بهداشت همه ساله روزجهانی عاری از تنباکو را با شعار های متفاوتی در سراسر جهان گرامی داشت می کند که امسال این سازمان «غذا را پرورش دهید نه تنباکو» شعار داده است.

همچنین داکتر محمد حسن غیاثی، معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه دود ناشی از استفاده تنباکو را علت عمده آلودگی هوا دانسته و تاکید کرده که تنباکو سالانه جان ۸ میلیون نفر را در جهان میگیرد.

گفتنی است که استفاده از تنباکو سبب امراض خطرناک مثل سرطان‌ ریه‌، بیماری های قلبی، ر یوی و تنفسی می شود.

در ادامه این وزارت آمار داده که استفاده کننده تنباکو در افغانستان شامل ۹۳ درصد سگرت های تولیدی و ۷ فیصد قیلون می باشد.

روزجهانی تنباکو در سال ۱۹۸۷ از سوی کشور‌های عضو سازمان بهداشت جهانی برای تشویش افراد در راستای ترک دخانیات نامگذاری شده است.

تنباکو یک ماده گیاهی خطرناک با برگ‌های پهن است که سیگار با ترکیب نیکوتین، تار و مونو اکسید کربن از معمول ترین نوع استعمال تنباکو است.