خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که نخست وزیر قطر، در سفر به قندهار با رهبر امارت اسلامی مذاکرات محرمانۀ در رابطه به حل تنش با جامعه بین المللی انجام داد که نشان دهنده تمایل جدید حاکمان افغانستان برای گفتگو در مورد راه‌حل‌ها برای پایان دادن به انزوای امارت اسلامی است.

در گزارش آمده که این نشست نخستین دیدار ملا هیبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی با یک رهبر خارجی است که به تاریخ  22 ثور در شهر قندهار با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر انجام شده است.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، گفته است که از دیگر موضوعاتی که شیخ محمد بن عبدالحمان با رهبر امارت اسلامی مطرح کرده است، نیاز به پایان دادن به ممنوعیت تحصیل دختران و اشتغال زنان در افغانستان است.

رویترز گفته که قصر سفید از اظهار نظر درباره این مذاکرات خودداری کرده و وزارت امور خارجه و سفارت قطر در واشنگتن به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ نداده‌اند.

در گزارش رویترز آمده است که هرچند ملا هیبت‌الله، رهبر امارت اسلامی تمایل چندانی برای سازش در احکامش نشان نداده است اما دیدار او با شیخ محمد نشان می‌دهد که او آماده است در این شرایط که کشور در گرسنگی و فقر بسر می‌برد، راه‌هایی را برای پایان دادن به انزوای افغانستان و تقویت برنامه‌های امدادی جستجو کند.

این منبع در گفتگو با رویترز گفته است که این دیدار بسیار مثبت بوده و رهبر امارت اسلامی “بسیار علاقه مند” به ادامه گفتگو با جامعه جهانی بوده است.

او گفته است که نخست وزیر قطر در این دیدار نیاز به رفع ممنوعیت‌های تحصیل و اشتغال زنان، از جمله ممنوعیت کار آنها برای نهادهای مربوط به سازمان ملل و دیگر گروه‌های بشردوستانه را مطرح کرده است.

امارت اسلامی در ماه مارچ سال گذشته میلادی آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را منع کردند و در ماه دسامبر این ممنوعیت را به دانشگاه ها نیز تعمیم داد.

این منبع گفته است که نخست وزیر قطر و رهبر امارت اسلامی همچنین در مورد تلاش‌ها برای رفع بحران انسانی در افغانستان و تداوم تلاش های امارت اسلامی در زمینه مبارزه با تروریسم را مطرح کرده است.

شیخ محمدبن عبدالرحمان که به عنوان وزیر خارجه قطر نیز فعالیت می کند، به تاریخ 21 ثور به قندهار سفر کرد و دیدار علنی با ملا حسن آخند، رییس‌الوزرای امارت اسلامی داشت اما در آن زمان هیچ یک از طرفین دیدار نخست وزیر قطر با رهبر امارت اسلامی اشارۀ نکردند.

این منبع که در این نشست حضور داشته به رویترز گفته است که دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در جریان گفتگوها قرار گرفت و در حال “هماهنگی روی همه موضوعات مورد بحث” توسط این دو، از جمله ادامه گفتگو با امارت اسلامی است.

رویترز در گزارش خود افزوده است که کشور قطر با این استدلال که انزوای افغانستان می‌تواند امنیت منطقه را بدتر کند، مدت‌هاست که جامعه بین‌المللی را تحت فشار قرار داده است تا با «نقشه راه» گام‌هایی برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی موافقت کند.