رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران گزارش داده‌اند که بهای گزاف مواد سوخت در همسایه‌های شرقی این کشور (افغانستان و پاکستان) زمینه را برای قاچاق مواد سوخت از ایران فراهم کرده است.

طبق گزارش خبرگزاری ایرنا، قاچاقچیان مواد سوخت با استفاده از این فرصت که در افغانستان و پاکستان زمینه فروش سوخت فراهم است، از طریق ولایت سیستان و بلوچستان در شرق ایران به قاچاق مواد سوخت روی آورده‌اند.

مستندات این رسانه حاکی است که در سالهای ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ خورشیدی به دلایل مختلف به شمول شیوع ویروس کرونا، میزان قاچاق نفت به شرق ایران و از آنجا به افغانستان و پاکستان کاهش چشم‌گیری داشته و اما در سال ۱۴۰۱ خورشیدی این روند دوباره سیر صعودی به خود گرفته است.

ایرنا مدعی شده که در سال ۱۴۰۱ خورشیدی میزان قاچاق سوخت از ایران به افغانستان و پاکستان حدود سه‌ونیم برابر سالهای گذاشته افزایش یافته و این روند تا دو ماه نخست سال جاری خورشیدی کماکان سیر صعودی را پیموده است.

در ماه‌های حمل و ثور سال ۱۴۰۲ خورشیدی حدود ۸۰۰ هزار لیتر سوخت به شرکت فراورده های نفتی در خراسان جنوبی تحویل داده شده که رشد ۲۷۰ درصدی نسبت به عین بازه‌ی زمانی در سال گذشته را نشان می‌دهد.

ایران یکی از تولیدکنندگان مهم نفت در منطقه است و بهای مواد نفتی در کشورهایی مثل افغانستان و پاکستان که همسایه‌های شرقی ایران هستند به مراتب گزاف است.

خبرگزاری ایرنا در حالی گزارش خود مبنی بر افزایش قاچاق مواد سوخت از این کشور به افغانستان و پاکستان را منتشر کرده که این کشور طبق قرارداد رسمی با دولت موقت در افغانستان (طالبان) می‌تواند فراورده‌های نفتی وارد کند.

اما حکومت سرپرست در افغانستان دولت ایران را متهم به وارد کردن نفت بی‌کیفیت کرده و عاشق الله وزیری، سخنگوی اداره ملی نورم و استندرد به خامه پرس گفت که در مدت کمتر از دو سال گذشته بیش از ۲۵۰۰ تانکر تیل وارد شده از ایران را دوباره مسترد کرده‌اند.

خبرگزاری فارس نیز گزارش داده که شمار تصادفات ناشی از تردد ماشین‌های حامل سوخت قاچاق در جاده‌های خراسان جنوبی ایران نیز افزایش یافته است.

طبق گزارش این سایت خبری، در نتیجه‌ی ‌وقوع ۹۱ فقره تصادف ماشین‌های حامل سوخت قاچاق طی سال گذشته در خراسان جنوبی ۶۸ نفر جان باخته و ۱۰۸ نفر زخمی شده‌اند.