بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه پاکستان در تازه‌ترین اظهارات خود به افزایش حملات تی‌تی‌پی در این کشور اذعان کرده و آنرا به گونه‌ی تلویحی با رویکار آمدن حکومت سرپرست (طالبان) در افغانستان مرتبط دانسته است.

وزیر خارجه پاکستان طی یک سخنرانی در کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور گفت که حملات طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) پس از سقوط نظام جمهوری در افغانستان شدت گرفته است.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با عملیات پاکستان در افغانستان گفت که پاکستان بر اساس قوانین بین المللی حق دفاع از خاک خود را دارد و به این ترتیب حملات پاکستان در خاک افغانستان را توجیه کرد.

او همچنان در ادامه‌ی صحبت‌های خود پیرامون وضعیت امنیتی پاکستان و ارتباط آن با افغانستان تحت حاکمیت امارت اسلامی مدعی شد که دولت موقت کنونی افغانستان پلیس، ارتش و نیروهای ضد تروریستی ندارد.

این در حالی است که انستیتوت مطالعات استراتژیک پاکستان ماه دسامبر سال گذشته -ماهی که گفته می‌شود شدت حملات تروریستی در پاکستان نسبت به یک دهه گذشته بسیار چشم‌گیر بوده است- طی گزارشی افشا کرد که میزان حملات تروریستی در این کشور «پس از رویکار آمدن طالبان در افغانستان» بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.