وزارت صحت عامه حکومت سرپرست اعلام کرده که سومین مورد مثبت پولیو (فلج اطفال) در ولسوالی نازیان ولایت ننگرهار به ثبت رسیده است.

این وزارت در خبرنامه‌ای که روز پنج‌شنبه، چهارم جوزا منتشر شده اعلام کرده که یک کودک دو و نیم ساله در ولایت ننگرهار به بیماری پولیو مبتلا شده است. 

این سومین مورد مثبت پولیو در سال جاری است و دو مورد قبلی نیز در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان ثبت شده بود.

یک منبع صحی از ولایت ننگرهار به خامه پرس گفت وضعیت صحی و دسترسی مردم به خدمات بهداشتی در منطقه‌ای که سومین مورد مثبت پولیو ثبت شده ضعیف است.

وزارت صحت عامه گفته است که ننگرهار و کل منطقه شرقی با خطر بالای فلج اطفال روبرو هستند و این در حالی است که افغانستان در سال‌های گذشته در امر مبارزه با پولیو پیشرفت چشم‌گیری داشت.

بیماری فلج اطفال در سراسر جهان ریشه کن شده است، اما تنها افغانستان و پاکستان کشورهایی هستند که موارد مثبت این بیماری در آنها ثبت شده است.

متخصصان بهداشت می گویند: پیشگیری و رفع این بیماری تنها با واکسیناسیون کودکان و رعایت بهداشت فردی و محیطی امکان پذیر است.

همچنان گفتنی است که در کنار احتمال افزایش موارد پولیو در افغانستان، طبق گزارش سازمان جهانی صحت، موارد مثبت کرونا، سیاه‌ سرفه و تن دنگی نیز در حال افزایش است.