سازمان‌های غیردولتی یهودی (NGOS) بخاطر کمک به تخلیه ایمن افراد در معرض خطر از افغانستان قرار است جایزه صلح ابن سینا را دریافت کنند.

روند تخلیه اتباع در معرض خطر از افغانستان که به تاریخ ۱۵ اگست ۲۰۲۱، همزمان با ورود طالبان به کابل آغاز شد یک عملیات پرهزینه، بی‌نظم و خطرناک بود. سازمان‌های غیردولتی یهودی از نهادهایی گفته شده که در امر نجات ایمن افراد تحت تقیب کمک کردند.

انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان اعلام کرده که NGOS یا سازمان‌های غیردولتی یهودی «بخاطر نقش مهم‌شان در ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای تخلیه ایمن افراد در معرض خطر» شایسته‌ی جایزه صلح ابن سینا ارزیابی شده‌اند.

این سازمان‌ها در کنار سایر نهادهایی که مشغول تخلیه در زمان بسیار فشرده بودند، در قسمت اسکان مجدد نجات‌یافته‌گان در بریتانیا نیز کمک کردند.

مراسم اهدای جایزه به تاریخ ۲۶ جون ۲۰۲۳ در لندن برگزار خواهد شد.

جایزه صلح ابن سینا به صورت سالانه به گروه‌ها، موسسات و افرادی داده می‌شود که در زمینه‌های حفظ هویت‌های مختلف فرهنگی، مدنی و برای تقویت ظرفیت‌های جمعی کار کرده‌اند.

این جازه قبلا به مایکل بری، پژوهشگر امریکایی علاقه‌مند به فرهنگ افغانستان، راشد الغنوشی، اسلامگرای معروف و اصلاح‌طلب تونسی و انارکلی هنریار، سناتور سابق افغان اعطا شده بود.