وزارت خارجه تاجیکستان از انتقال ۱۰۴ شهروند این کشور به شمول زنان و کودکان از اردوگاه «الهول» سوریه که اسیران داعشی در آن نگهداری می شوند خبر داده است.

این وزارت روز یک‌شنبه، ۲۱ می خبر داده که به دستور امام‌علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان دومین گروه از اسرای داعشی این کشور با یک پرواز ویژه از سوریه به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان بازگردانده شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه در میان شهروندان بازگراننده شده ۳۱ زن، ۷۳ کودک و ۵ تبعه قزاقیستان به شمول یک مادر و چهار فرزند شامل بودند که به درخواست قزاقستان به آن کشور منتقل شدند.

اردوگاه الهول در ۴۵ کیلومتری شرق شهر «الحسکه» در شمال سوریه قرار دارد و در این اردوگاه بسیاری از عناصر گروه تروریستی داعش و خانواده‌های آنها زندگی می کنند.

طبق گزارش سازمان ملل در این اردگاه که به نام «بمب ساعتی» یاد می‌شود حدود ۵۶ هزار نفر به شمول غیر نظامیان آواره در آن به سر می برند.

پیش از این نیز در جولای ۲۰۲۲ بیش از ۱۴۰ شهروند تاجیکستان به شمول زنان و کودکان در پرواز‌های مشابه بازگراننده شدند.

ازسوی‌هم دیدبان حقوق بشر گفته که ۴۱ هزار شهروند خارجی که اکثریت ‌آنها زیر ۱۲ سال سن دارند از سال ۲۰۲۲ به دلیل ارتباط با داعش در اردوگاه‌ها و زندان‌های شمال شرق سوریه در بازداشت به سر می برند.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها گروه داعش از کشور‌های آسیانه میانه به شمول تاجیکستان، افغانستان و قزاقستان سربازگیری می کند.