دیدبان حقوق بشر در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که «سیاست‌های سرکوبگرانه» به شمول ممنوعیت کار زنان به تشدید بحران بشری در افغانستان دامن زده و نیز این کشور تا حد زیادی از عرصه‌ی رسانه‌ها «ناپدید» شده است.

گزارش این نهاد روز دوشنبه، پانزدهم می منتشر شده و در آن آمده است که دو سوم جمعیت افغانستان از نظر غذایی ناامن هستند، از جمله 875000 کودک با سوء تغذیه حاد مواجه هستند و مخصوصا زنان و دختران بیشتر در معرض خطر هستند.

دیدبان حقوق بشر با توجه به وضعیت جاری در افغانستان گفته است که این کشور تا حد زیادی از رسانه ها ناپدید شده، اما همچنان یکی از «بدترین فجایع بشردوستانه در جهان» است.

در گزارش آمده که سازمان ملل متحد با دو جبهه در یک زمان می‌جنگد، «به جریان کمک‌ها به نیازمندان ادامه می‌دهد و در عین حال بر طالبان برای پایان دادن به نقض وحشتناک حقوق بشر فشار می‌آورد».

از زمانی که طالبان کنترل کشور را در آگوست 2021 به دست گرفتند، مقدار کمک های بین المللی به طور ناگهانی از یک طرف کاهش یافت، و اعمال سیاست های سرکوبگرانه، از جمله ممنوعیت زنان از همکاری با آژانس های سازمان ملل توسط مقامات بالفعل، وضعیت را بدتر کرده است.

دیبان حقوق بشر همچنان با اشاره به موضع سازمان ملل در قبال ممنوعیت کار زنان گفته که بیانیه‌های اخیر سازمان ملل منجر به سردرگمی و اتهامات عدم انسجام در بین آژانس‌های سازمان ملل شده است، زیرا برخی به کارکنان مرد اجازه می دهند به کار خود ادامه دهند در حالی که زنان نمی توانند. با اذعان به نیاز به انعطاف‌پذیری محلی، ضروری است که روسای آژانس‌های کلیدی مانند برنامه جهانی غذا و یونیسف خط ثابت و ثابتی داشته باشند که اقدامات طالبان نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر و منشور ملل متحد است.

سازمان ملل گفت که تعامل با طالبان توسط فرستادگان ویژه این سازمان در نشست دوحه بدون به رسمیت شناختن رژیم تا زمانی که پیشرفتی در زمینه حقوق بشر حاصل شود، پیشنهاد شده است.

با این حال، چندین سازمان حقوق بشر و جامعه مدنی افغانستان از سازمان ملل و جامعه بین‌المللی به دلیل پذیرش سیاست‌های سرکوبگرانه کنونی طالبان و رد هرگونه تعامل با این گروه تا زمان پذیرش حقوق اساسی بشر و زنان انتقاد کردند.

با این حال، سازمان ملل و سازمان‌های کمک‌رسان با کمبود بودجه بشردوستانه مواجه شده‌اند که بدون بودجه فوری، ممکن است بحران انسانی را بدتر کند.