وزارت خارجه امارت اسلامی برای سفارت افغانستان در هند سفیر جدید تعیین کرده و اما مسوولان این سفارت به خواست امارت اسلامی برای جایگزین سفیر اعتنا نکرده‌اند.

وزارت امور خارجه امارت اسلامی سرانجام روز گذشته دستور تغییر رهبری سفارت افغانستان در دهلی نو را صادر کرد و کارمندان سفارت به طور جمعی از پذیرفتن تصمیم طالبان خودداری کرده اند.

گزارش‌ها حاکی است که این وزارت یک دیپلمات حکومت پیشین بنام «محمد قدیرشاه»، کارمند سفارت که پیش از این در دفتر دیپلماتیک تحت حکومت جمهوری کار می‌کرد، برای رهبری سفارت تعیین کرده است.

قدیرشاه در چند سال گذشته به عنوان منشی سفارت در هند کار کرده و گفته می‌شود که از دستیاران نزدیک محمد حنیف اتمر است.

امارت اسلامی تاکنون به گونه‌ی رسمی در مورد تعیین سفیر برای سفارت افغانستان در هند چیزی نگفته است.

منابع تایید کردند که به فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در دهلی نو که دستور داده شده تا سفارت را ترک کند و قدیر شاه که در حال حاضر در سفارت کار می‌کند، به عنوان سرپرست جایگزین شود.

با این حال، فرید ماموندزی که از سوی جمهوری قبلی به عنوان سفیر افغانستان تعیین شده بود و تاکنون در این پست ادامه داده بود، شامگاه یکشنبه در پستی در فیس بوک تمام «شایعه‌های رسانه‌ای» اخیر را «بی اساس و مردود» خواند.

در اعلامیه‌ای که از سوی این سفارت منتشر شده آمده است که این سفارت «تمام امورات گذشته و فعلی خود را با شفافیت انجام داده» و همچنان «با اخلاص و تعهد» به کار خود ادامه می‌دهد.

تحولات جدید در حالی رخ داد که فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در هند برای تعطیلات خود به لندن رفته بود. در همین حال، منابع گفتند که مقامات هندی از ماموندزی خواسته اند تا با محمد قدیرشاه به توافق برسد.

فرید ماموندزی و قدیرشاه از دستیاران نزدیک محمد حنیف اتمر وزیر خارجه پیشین افغانستان هستند و زمانی که اتمر وزیر امور خارجه در کابل بود به این سمت منصوب شدند.

پیش از این پاکستان، ایران، چین، ترکیه، امارات و روسیه سفارتخانه افغانستان را به نمایندگان امارت اسلامی واگذار کرده بود.