دومین کنفرانس وین با اشتراک اعضای جریان‌های سیاسی، فعالان جامعه مدنی و چهره‌های مطرح سیاسی افغانستان در پایتخت اتریش برگزار شده و اتخاذ موضع مشترک در قبال اظهارات امینه محمد و طرح بیرون‌رفت از بحران کنونی از موضوعات کلیدی این بحث‌ اند.

دور نخست کنفرانس وین در ماه سنبله سال گذشته با میزبانی «انستیتوت امور بین‌المللی اتریش» برگزار شده بود و دور دوم این نشست روز دوشنبه، ۲۴ اپریل با اشتراک دست‌کم ۳۰ تن از چهره‌های مطرح عرصه‌های سیاسی، نظامی و اکادمیک افغانستان آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

این نشست با سخنرانی محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان آغاز شد و او خاطر نشان کرد که جمعیت‌های قومی غیرپشتون در افغانستان به ویژه هزاره‌ها و تاجیک‌ها سرکوب می‌شوند و تاکید کرد که برای بیرون رفت از بحران کنونی باید گفتمان بین‌الافغانی تشکیل و به دنبال آن روی حکومت معتدل اسلامی کار شود.

آقای محقق در دومین نشست وین به صورت مجازی صحبت می‌کرد و به تعقیب او آقای احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی تاکید کرد «آن‌هایی که جویای دموکراسی‌اند و آن‌هایی که اهداف امنیتی خود را دنبال می‌کنند، طرحی برای افغانستان ندارند. شرق و غرب برنامه‌ای [برای افغانستان] ندارند و هر کاری که باید انجام شود، خود ما باید انجام دهیم.»

گفتنی است که نشست وین پشت درهای بسته برگزار شده و رسانه‌ها به محتوای کامل سخنرانی‌ها دسترسی ندارند. اندیپندینت فارسی مدعی شده که به نسخه‌ای از سخنرانی احمد مسعود دست یافته و به نقل از او گزارش داده که «از به رسمیت شناخته شدن طالبان به مثابه دولت رسمی افغانستان» باید جلوگیری شود.

در همین حال آقای میثم نظری، سخنگوی جبهه مقاومت در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفته است که در مورد اظهارات اخیر امنیه محمد، معاون دبیر کل سازمان ملل نیز در این نشست بحث و تبادل نظر به منظور اتخاذ موضع واحد صورت می‌گیرد.

امینه محمد اخیرا در اظهارات جنجالی‌اش در دانشگاه پرینستون امریکا گفته که گام‌های اولیه برای به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان باید ارزیابی شود. این اظهارات او با واکنش‌های بین‌المللی همراه شده و ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان آنرا به مثابه «حکم کشتار زنان» ارزیابی کرده است.

احمد مسعود خواستار واکنش واحد در قبال اظهارات امینه محمد شده و تاکید کرده که «اگر طالبان به رسمیت شناخته شوند، مبارزه دشوارتر خواهد شد.»

این نشست امروز سه‌شنبه، ۲۵ اپریل به پایان می‌رسد و انتظار می‌رود که برگزارکنندگان نشست وین اعلامیه‌ای منتشر کنند که موضع مشترک آنها در قبال آخرین تحولات افغانستان را نشان می‌دهد و طرح بیرون رفت از بحران کنونی نیز از موضوعات کلیدی این بحث اند.

استقرار نظام مبتنی بر خواست و اراده‌ی مردم نیز که در دور نخست نشست وین مطرح شده بود در دور دوم این کنفرانس نیز مطرح شده و آقای سپنتا در قبل از برگزاری نشست گفت که شکل‌گیری گفتمانی در پیوند به نظام مبتنی بر اراده‌ی مردم راه‌گشا است.

شماری از کسانی که در این نشست دعوت شده‌ بودند به شمول صلاح‌الدین ربانی، رحمت‌الله نبیل، زلمی رسول، سیدجواد طیب و لطف‌الله نجفی‌زاده شرکت نکرده‌اند و صرفا رحمت‌الله نبیل توضیح داده است که بنا به مشکلات شخصی نتوانسته در این نشست حاضر شود.