کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به بازداشت فعالان مدنی به ویژه بازداشت مدافعان حق آموزش دختران در افغانستان واکنش نشان داده و گفته که هیچ کسی نباید بخاطر استفاده از حق آزادی بیان بازداشت شود.

جرمی لارنس، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه، نهم حمل بیانیه این سازمان را در پیوند به بازداشت مطیع‌الله ویسا از سوی استخبارات امارت اسلامی در کابل منتشر کرده است.

در این بیانیه آمده که تشدید بازداشت‌های خودسرانه فعالان حقوق بشر به ویژه کسانی که سیاست‌های امارت اسلامی در قبال زنان را نفی می‌کند نگران کننده است و از امارت اسلامی خواسته تا فورا کسانی را خودسرانه بازداشت کرده‌اند از قید رها کنند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنان گفته که طبق قوانین بین‌المللی بازداشت بخاطر مجازات شخص به‌دلیل استفاده از حق آزادی بیان «بازداشت خودسرانه» است و امارت اسلامی باید فورا اقداماتی از این دست را متوقف کند.

در بیانیه همچنان آمده است که حمله به آزادی بیان و هدف قرار دادن فعالان حقوق بشر از اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی در افغانستان افزایش یافته که نشان می‌دهد عرصه برای داخواهی و کنش‌های مدنی تنگ‌تر شده است.

برعلاوه‌ی عطاالله ویسا و دو برادرش که اخیرا بازداشت شده، نرگس سادات (زن معترض و فعال حقوق بشر)، ذکریا اصولی (پژوهشگر و استاد دانشگاه)، سلطانعلی ضیایی، خیرالله پرهر (خبرنگار)، رسول پارسی (نویسنده و استاد دانشگاه) و مرتضی بهبودی (خبرنگار) از جمله کسانی هستند که صرفا به دلیل استفاده از آزادی بیان به بند کشیده شده‌اند.