وزارت خارجه آلمان از توقف موقتی روند رسیدگی به درخواست پناهندگی اتباع افغانستان خبر داده و دلیل آنرا مشاهده «نشانه‌هایی از تلاش برای سوء استفاده» عنوان کرده است.

وزارت خارجه آلمان روز چهارشنبه، نهم حمل در بیانیه گفته «پس از اینکه در چند هفته گذشته نشانه‌های مجزایی از تلاش‌های احتمالی برای سوءاستفاده» مشاهده شد وزارت امور خارجه و وزارت داخله به طور مشترک روندها را در سفارت اسلام‌آباد بررسی کردند.

در این بیانیه آمده است که پس از ارزیابی‌های کلی «با معرفی یک بررسی امنیتی اضافی برای جلوگیری از تلاش برای فریب موافقت شد.»

بر اساس آماری که از سوی این وزارت نشر شده، نمایندگی‌های آلمان در خارج از افغانستان بیش از ۲۸ هزار و ۶۰۰ ویزا برای افغان‌ها صادر کرده که از این میان حدود ۴ هزار و ۱۰۰ تن آنان شامل کارمندان محلی این کشور هستند.

از سویی هم دولت آلمان تاکنون به بیش از ۴۴ هزار افغان وعده اعطای پناهندگی داده که از این میان ۳۰ هزار تن آنان را کارمندان سابق محلی آلمان و افرادی که در معرض خطر هستند شامل می شود.

پیش از نیز اتحادیه اروپا از افزایش ۶۰ درصدی درخواست پناهندگی به کشور‌های اروپایی خبر داده گفته بود که آلمان با ۲۲۶ هزار و۴۶۷ بیشترین درخواست کنندگان را داشته است.

گفتنی است که بیشترین درخواست کنندگان به کشور‌های اروپایی را شهروندان سوریه، افغانستان، ترکیه، عراق و اوکراین شامل می شود.