مشاور امنیت دهلی که میزبان نشست سازمان همکاری شانگهای بود در سخنان افتتاحیه خود هراس افگنی و هرگونه حمایت مالی از تروریسم را «صرف نظر از انگیزه آن، غیر قابل توجیه» خواند.

نشست دبیران امنیت سازمان همکاری‌های شانگهای روز چهارشنبه، نهم حمل با میزبانی هند در دهلی برگزار شد و محور گفتگو‌های این نشست مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و بررسی وضعیت کلی افغانستان گفته شده است.

اجیت دووال، مشاور امینت ملی هند در سخنان افتتاحیه خود در این نشست افزود که هراس افگنی در همه اشکال و مظاهر آن و حمایت مالی از آن از جدی‌ترین تهدید‌ها برای صلح و امنیت جهان است.

گفتنی است که نیکلای پتروشف، دبیر شورای روسیه، نماینده ساختار ضد هراس افگنی سازمان همکاری شانگهای، مقامات ارشد قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان نیز در این نشست حضور داشتند.

حضور و تهدید‌های ناشی از حضور داعش در افغانستان نیز در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای مطرح شده اما جزییاتی از آن در دست نیست.

این در حالی است که قرار است نشست وزاری دفاع سازمان همکاری شانگهای در ماه آینده در دهلی برگزار شود.

سازمان همکاری‌‌های شانگهای در سال ۲۰۰۱ میلادی تاسیس شد و چین، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ارزبیکستان عضو دایمی آن و افغانستان، بلاروس و منگولیا نقش نظارتی دارند.

گفته میشود عربستان سعودی نیز به تازگی اعلام کرده که شامل اعضای ناظر این سازمان شده است.

قابل ذکر است که هیچ نماینده از افغانستان در این نشست دعوت نشده و تا هنوز امارت اسلامی در این مورد چیزی نگفته است.