همزمان با هشدارهای پی‌هم ریاست هواشناسی از احتمال وقوع بارندگی‌های شدید و سرازیر شدن سیلاب‌ها، منابع محلی در دست‌کم ۶ ولایت گزارش داده‌اند که سیلاب‌ها جان دست‌کم ۱۰ نفر را گرفته و بیش از ۹۰۰ خانواده را متاثر ساخته است.

ریاست هواشناسی افغانستان که تحت کنترل امارت اسلامی است روز چهارشنبه، نهم حوت از احتمال بارندگی‌های شدید همراه با سیلاب‌های آنی در ۱۳ ولایت کشور هشدار داد و این ریاست قبل از آن نیز چندین هشدار مبنی بر احتمال وقوع سیلاب‌ها در ولایات کشور صادر کرده بود.

طبق تازه‌ترین هشدار این ریاست، ولایت‌های کابل، پروان، پنجشیر، کاپیسا، بغلان، بدخشان، تخار، نورستان، کنر، لغمان، ننگرهار، سمنگان و بامیان به‌ شمول سالنگ‌ها طی روز پنج‌شنبه، دهم حمل شاهد بارندگی‌های نسبتا شدید خواهد بود که به وقوع سیلاب‌های نیز خواهد انجامید.

همزمان با این وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث امارت اسلامی اعلام کرده که در کمتر از ۱۰ روز گذشته (از شروع سال ۱۴۰۲ خورشیدی تاکنون) دست‌کم ۱۰ نفر در چندین ولایت به اثر حوادث طبیعی به شمول سیلاب‌ها و زمین‌لرزه‌ها جان باخته‌اند.

شفیع‌الله رحیمی، سخنگوی این وزارت روز گذشته گفته است که طی کمتر از ۱۰ روز گذشته ۷۶ نفر زخمی شده‌اند و ۱۷۷۹ خانه مسکونی و حاصلات بیش از ۲۲ هزار جریب زمین زراعتی نیز تخریب شده است.

همزمان با این مسوولان محلی امارت اسلامی و منابع مردمی در ولایت‌های پروان، فاریاب، قندهار، نیمروز، بلخ و ارزگان نیز تایید کرده‌اند که هزاران جریب زمین‌ زراعتی و صدها خانه‌ی مسکونی در این ولایت از اثر بارندگی‌های شدید بهاری و وقوع سیلاب‌ها تخریب شده‌اند.

یافته‌های خامه پرس نشان می‌دهد که جاری‌شدن سیلاب‌های اخیر بیش از ۹۰۰ خانواده را در هفت ولایت کشور شدیدا تحت تاثیر قرار داده که از این میان ۵۰۰ خانه در ولسوالی زارع ولایت بلخ، ۲۰۰ خانه در نیمروز، بیش از ۱۰۰ خانه در ارزگان، ۳۵ خانه در فاریاب و دست‌کم ۱۰۰ خانه در ولایت‌های پروان و قندهار به گونه‌ی کامل یا جزئی تخریب شده‌اند.

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل نیز روز گذشته در توییتی گزارش داده بود که وقوع سیلاب‌های اخیر ۶۴۵ خانواده را در هفت ولایت افغانستان متاثر ساخته است.

آسیب‌دیدگان اخیر می‌گویند که هیچ کمکی دریافت نکرده‌اند و روزهای سختی را پشت سر می‌گذرانند. آنان می‌گویند که هیچ تدابیری برای مهار بحران طبیعی در محلی که زندگی می‌کنند از سوی دولت اتخاذ نشده و در صورت تداوم بارندگی‌ها، وضعیت وخیم‌تر خواهد شد.