گزارش‌ها نشان می‌دهد که اخیرا بازداشت فعالان حقوق بشر و مدافعان حق آموزش برای زنان افزایش یافته و رینا امیری در واکنش به این امر گفته که خفه کردن صدای قهرمانان در هیچ جای کارساز نبوده و در افغانستان نیز بی‌نتیجه خواهد بود.

رینا امیری، نماینده ویژه امریکا برای زنان و دختران افغانستان به بازداشت فعالان حقوق بشر به شمول مطیع‌الله ویسا، بنیانگذار راه قلم و رسول پارسی، نویسنده و مدافع حقوق بشر واکنش نشان داده است.

او روز چهارشنبه، نهم حمل در رشته توییتی نوشته که «خفه کردن صدای قهرمانان که منعکس کننده اراده مردم است در جای دیگر کارساز نبوده و در افغانستان هم موفق نخواهد شد.»

او همچنان گفته که «حمایت از تحصیل دختران نباید جرم باشد. ایمنی و احترام به حقوق قانونی رسول پارسی و مطیع‌الله ویسا در درجه اول اهمیت قرار دارد. محل نگهداری آنها باید فوراً مشخص شود.»

اعضای خانواده مطیع‌الله ویسا روز گذشته به خامه پرس تایید کردند که او در کابل بازداشت شده و پس از آن نیروهای امارت اسلامی دو برادر دیگر او را نیز بازداشت کردند.

همچنان نزدیکان رسول پارسی نیز به خامه پرس تایید کردند که او حدود ۲۰ روز پیش در کابل بازداشت شد و هنوز هیچ خبری از او نشده است.

پیش از آن امارت اسلامی دست‌کم سه زن معترض را از غرب کابل بازداشت کردند و نرگس سادات از دیگر معترضان است که هنوز آزاد نشده و نگرانی‌ها در پیوند به این که جان مدافعان حقوق بشر در خطر است افزایش یافته است.

سازمان عفو بین‌الملل، دیدبان حقوق بشر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان و وزارت خارجه فرانسه هم به بازداشت پی‌هم مدافعان حقوق بشر در افغانستان واکنش نشان داده‌اند.