انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا یک بار دیگر از اعمال محدودیت بر زنان در افغانستان انتقاد کرده و افزود که زنان و دختران در مبارزه برای دستیابی به حقوق انسانی و برقراری دموکراسی در سراسر جهان «پیشقدم» اند.

وزیر خارجه امریکا روزسه‌شنبه، ۲۸ مارچ در محفل اجلاس دموکراسی در واشنگتن از مبارزات زنان افغانستان و ایران  برای دست یابی به حقوق‌شان ستایش کرد.

 او در ادامه افزود که در افغانستان با وجود تلاش‌های «طالبان برای محو کردن زنان از زندگی روزمره»، آنان به صورت مداوم اعتراض می کنند. به گفته‌ی او «آنان برای آینده روشن‌تر» در کشورشان می جنگند.

آقای بلینکن در بخشی از سخنان‌اش به مبارزات زنان در ایران اشاره کرد و افزود که «به رغم تهدید‌های کلان به خیابان‌ها آمدند و شعار زن، زندگی، آزادی سر دادند.»

پیش از این نیز آنتونی بلینکن همزمان با آغاز سال تعلیمی و تداوم ممنوعیت دختران از آموزش گفته بود جهان تا زمانی که امارت اسلامی حقوق پذیرفته شده‌ی زنان و دختران را به رسمیت نشاسد با آنها وارد تعامل نخواهد شد. 

وزیر خارجه امریکا «همبستگی» این کشور را با تمام زنانی که درسراسر جهان برای آزادی، مشارکت کامل و برابری زنان تلاش می کنند اعلام کرده و از پشتبانی این کشور برای برابری جنسیتی اطمینان داد.