وزیر دفاع آمریکا گفته که ایران و شبه‌نظامیان وابسته به این کشور طی دو سال گذشته (از زمان آغاز ریاست‌جمهوری جو بایدن) ۸۳ بار مواضع امریکا را در عراق و سوریه هدف قرار داده است.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا همچنان گفته که واشنگتن این حملات رژیم ایران بر مواضع امریکا را بی‌پاسخ نگذاشته و ۴ عملیات بر علیه شبه‌نظامیان وابسته به تهران انجام داده است.

او این اظهاراتش را روز سه‌شنبه، هشتم حمل (۲۸ مارچ) در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان امریکا مطرح کرده و به پرسش‌های اعضای جمهوری‌خواه مجلس پاسخ داده است.

گفته می شود که سناتوران جمهوری‌خواه امریکا وزارت دفاع این کشور را متهم کرده که به تهدید‌های پی‌هم ایران پاسخ درخور نداده و واکنش‌های ضعیف داشته است.

این در حالی است که اخیرا حملات تلافی‌جویانه تهران و واشنگتن در سوریه به نگرانی‌هایی مبنی بر تشدید تنش‌ها میان این دو کشور دامن زده بود.

جمهوری‌خواهان معتقدند که ارتش امریکا در مقابل حملات ایران رفتار محافظه‌کارانه داشته و هیچ واکنش قاطع و درخوری نداشته است.

جو بایدن موضع ضعیف امریکا در مقابل تهدیدهای نظامی ایران اینگونه توجیه کرده امریکا «به دنبال درگیری با ایران نیست» اما اضافه کرده که در صورت لزوم برای محافظت از مردمش «گزینه‌های دیگر» را نیز در اختیار دارد.