کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا به دلیل عدم تمکین وزارت خارجه این کشور به درخواست این کمیته برای تحویل دهی گزارش مربوط به خروج «بی‌نظم» ایالات متحده از افغانستان احضاریه آنتونی بلینکن را صادر کرد.

دو سال پس از خروج نیروی‌های ناتو از افغانستان روز دوشنبه، هفتم حوت اعضای جمهوری خواه مجلس نماینده‌گان امریکا و رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا نخستین احضاریه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا را صادر کرد.

 طبق گزارش نیویارک تایمز مایکل مک کال، رییس کمیته امور خارجی مجلس نماینده‌گان آمریکا این احضاریه را امضا کرده است و انتظار می‌رود این احضاریه به روز (سه‌شنبه،۲۸ مارچ) به آنتونی بلینکن ارایه شود.

آقای مک‌کال گفته که «ما چند بار با حسن نیت برای یافتن زمینه مشترک تلاش کردیم تا بتوانیم این اطلاعات مهم را ببینیم. متأسفانه وزیر بلینکن از ارایه گزارش و پاسخ خود به این درخواست خودداری کرد و من را مجبور کرد که اولین احضاریه خود را به‌عنوان رییس این کمیته صادر کنم.»

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا پیش از این نیز نخستین جلسه استماعی خود در پیوند به خروج «بی‌نظم» از افغانستان را با حضور چند تن از سربازان امریکایی و کسانی که در امر تخلیه نظامیان امریکا از افغانستان نقش داشتند برگزار کرده بودند.

 گفته می‌شود که انتونی بلینکن وزیر امور خارجه تا اکنون هیچ گزارش مفصل در مورد عملیات بی‌نظم نیروی‌های امریکایی از افغانستان ارایه نکرده که تبعات ویرانگر این عملیات تخلیه را توجیه کند.

مک کا در توجیه صدور احضاریه آنتونی بلینکن گفته که «مردم آمریکا مستحق پاسخ هستند که این فاجعه چگونه رخ داد و چرا 13 نظامی آمریکایی جان خود را از دست دادند. ما از وزارت خارجه انتظار داریم که از قانون پیروی کند و با حسن نیت از این احضاریه تبعیت کند.››

 این در‌حالی است که خروج بی‌نظم امریکا به رهبری جوبایدن رییس جمهور ایالت متحده از افغانستان چند هفته پس از روی ‌کار آمدن امارت اسلامی بر افغانستان با موجی از واکنش ها و انتقاد ها همرا بود.