نزدیکان مطیع‌الله ویسا، بنیانگذار «راه قلم» و از فعالان شناخته شده‌ی عرصه آموزش به خامه پرس تایید می‌کنند که خانه‌ی او محاصر و دو برادرش لت‌وکوب شده‌اند.

عطاالله ویسا، برادر بزرگتر مطیع‌الله و یکی از بنیانگذاران راه‌ قلم به خامه پرس گفت که نیروهای امارت اسلامی پس از بازداشت برادرش به محلی که آنها زندگی می‌کنند هجوم آورده و خانه‌شان اکنون در محاصره است.

او حوالی ظهر روز سه‌شنبه، هشتم حمل به خامه پرس گفت «طالبان خانه ما را محاصره کرده» و افزود که به مادرش نیز «حرف‌های زشت و ناروا» زده‌اند.

عطاالله ویسا همچنان گفت که دو برادرش توسط نیروهای «طالبان» لت‌وکوب شده و تلفن‌های مربوط به مطیع‌الله را بزور گرفته‌اند.

او این پیام را در صفحه فیسبوکش نیز منتشر کرده و همزمان با این، نادر نادری، رییس پیشین کمیسیون اصلاحات اداری در توییترش نوشته که دو برادر مطیع‌الله ویسا نیز بازداشت شده‌اند.

مطیع‌الله ویسا روز گذشته در کابل از سوی امارت اسلامی بازداشت شد.

بازداشت این فعال حقوق بشر با واکنش‌های جدی همراه شده است. ریچارد بنت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان و نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در این سازمان خواستار رهایی او شده‌اند.

مطیع‌الله ویسا و عطالله ویسا پسران حاجی محمد خان، یک بزرگ قومی در یکی از روستاهای دوردست قندهار استند که نخستین مکتب را در روستای خود اساس گذاشت.

مکتبی که او اساس‌گذاری کرد بعدها توسط «طالبان» به آتش کشیده شد و پسران او نهاد «راه قلم» را راه‌اندازی کردند که امروز یک نهاد پرکار و آشناست.