کاردار سفارت امریکا برای افغانستان طی نشستی که با شماری از خبرنگاران زن داشت گفت، کمک‌های نقدی ایالات متحده نمی‌تواند تمام مشکلات افغانستان را حل سازد ولی می‌تواند مردم را زنده نگهدارد.

کرن دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان روز دوشنبه، هفتم حمل طی یک نشست آنلاین با شماری از خبرنگاران زن گفت که از تاریخ (۱۵ اگست ۲۰۲۱) تا اکنون ایالات متحده امریکا ۱.۱ میلیارد دالر کمک بشری برای افغانستان ارسال کرده و این کمک‌ها در بخش‌های صحت، ایجاد سرپناه، کمک به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی و کمک به بی‌جا شدگان داخلی به مصرف رسیده است.

خانم دیکر در پاسخ به پرسش خبرنگار که آیا تنها فراهم ساختن  کمک های بشری می‌تواند تمام مشکلات افغانستان را حل سازد گفت: «ارسال کمک‌های بشری نمی‌تواند تمام مشکلات افغانستان را حل بسازد ولی می‌تواند مردم را زنده نگهدارد.»

وی افزود ما در تلاش ایجاد یک میکانیزم خوب و شفاف هستیم در قسمت ارایه کمک های بشر دوستانه برای افغانستان تا این کمک ها به گونه شفاف به دست نیازمندان برسد.

کاردار سفارت امریکا برای افغانستان در این نشست یادآوری کرد که در حال حاضر نیز روند ارسال کمک‌های بشر دوستانه برای افغانستان شفاف است و پول به یکی  بانک‌های وابسته به سازمان ملل متحد ارسال می‌شود.

طبق ادعای او این پول از طریق حساب بانکی ملل متحد به نهادهایی که در بخش کمک‌های بشری کار می کنند ارسال می‌شود.

وی افزود این «درست است که هیچ کشوری به شمول ایالات متحده تصمیم ندارد تا حکومت افغانستان را به رسمیت بشناسد ولی آمریکا هیچ گاهی از کمک های بشری به عنوان اسلحه استفاده نخواهد کرد  و در حقیقت این کمک ها جریان خواهد داشت.»

خانم دیکر در گفتگو با شماری از خبرنگاران زن همچنان گفت: گفتگوی ما در مورد لغو ممنوعیت کار، تحصیل و آموزش زنان با طالبان جریان دارد و امارت اسلامی پیش از این که روابط خوب و حسنه را با کشور های دیگر آغاز کند نیاز است تا روابط خوب و حسنه با مردم خود اعم از زن هم مرد داشته باشد.

کاردار سفارت امریکا در حالی چنین ادعایی را مطرح کرده که میزان کمک‌های نقدی از دو میلیارد دالر فراتر رفته و تاکنون در پیوند به استفاده از این پول هیچ توضیحی ارایه نشده است.

 ‌