سازمان عفو بین‌الملل گزارش مفصلی از وضعیت حقوق بشر طی دو سال گذشته منتشر کرده و گفته که پس از رویکار آمدن امارت اسلامی در افغانستان تا ماه جون سال ۲۰۲۲ میلادی ۲۳۷ نفر بدون محاکمه اعدام شده‌اند.

گزارش ۴۱۶ صفحه‌ای این سازمان صبح روز سه‌شنبه، هشتم حمل منتشر شده و وضعیت حقوق بشر جهان در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی را در بر می‌گیرد.

بخشی از این گزارش به وضعیت افغانستان در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی اختصاص یافته و ارزیابی کلی این سازمان نشان می‌دهد که وضعیت حقوق بشر در این کشور به شدت رو به وخامت گذاشته است.

طبق این گزارش، از ۱۸ نوامبر تا ۱۶ دسمبر، بیش از ۱۰۰ تن در میدان‌های ورزشی ولایات مختلف در مقابل چشم عموم شلاق زده شده‌ند و در ماه دسمبر برای اولین بار در ولایت فراه، بالای یک مجرم حکم قصاص تطبیق شده که از سوی نهادهای بین‌المللی «نفرت‌انگیز» خوانده شده بود.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل آمده که محدودیت‌ها بر زندگی عادی، تحصیل و کار دخترا و زنان و همچنان اعمال محدودیت‌ بر رسانه‌ها افزایش یافته و راه‌ها برای بهبود وضعیت حقوق بشر به بن‌بست خورده است.

همچنان بازداشت‌های غیرقانونی، اجازه ندادن به اعتراض‌ها و همچنان شکنجه و کشتار معترضان افزایش یافته و «طالبان» از راه‌های غیرقانونی این عمل انجام میدهند.

گزارش می افزاید که کارمندان حکومت پیشین، اعضای جبهه مقاومت و کسانیکه دستورهای «طالبان» را نمی پذیرد، به‌صورت هدف‌مند آماج حمله قرار می‌گیرند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود به نقل از یوناما گفته که طالبان پس از حاکمیت بر افغانستان تا جون سال ۲۰۲۲ میلادی ۲۳۷ نفر را بدون محاکمه اعدام کرده‌اند و این اقدامات را در مصوونیت کامل انجام داده‌اند.

از میان اشخاص اعدام شده ۶۹ تن آنان از اعضای جبهه مقاومت گزارش شده و ٤٨ تن هم در پنجشیر، جایی که امارت اسلامی در آنجا حضور چشم‌گیر دارند کشته شده‌اند.

این گزارش همچنان به نقل از یوناما تاکید کرده در حملات ترویستی از آگست ۲۰۲۱ تا جون سال ۲۰۲۲ بیش از ۲۱۰۰ افراد ملک کشته و زخمی شده اند.

در این گزارش به ممنوعیت آموزش و کار زنان به عنوان نقض شدید حقوق بشر از سوی «طالبان» اشاره شده و آمده که ختران از آموزش در مکاتب محروم اند و از ماه دسمبر به این سو، دروازه دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی نیز به روی دختران بسته شده.