پس از اینکه وزیر دفاع اسراییل از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور به دلیل «به چالش کشیدن طرح اصلاحات قضایی»‌ این کشور برکنار شد، ده‌ها هزار اسراییلی در اعتراض به این تصمیم به خیابان‌های شهر ریختند.

رسانه‌های اسراییلی دوشنبه شب، ۲۷ مارچ گزارش داده اند شهروندان اسراییل یک بار دیگر در اعتراض به اصلاحات سیستم قضایی این کشور دست به آشوب زده اند.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسراییل پس از آن  برکنار شد که در سخنانش خواسته بود تا اصلاحات قضایی مورد نظر آقای نتانیاهو مبنی بر محدود کردن دستگاه قضای اسراییل متوقف شود.

گفته میشود در کنار تظاهرات در برابر اقامتگاه نتانیاهو ده‌ها هزار تن در خیابان‌های اصلی تل آویو و چند شهر دیگر از جمله «حیفا»، «بیت المقدس» با روشن نمودن آتش‌های بزرگ تظاهرات کردند.

در همین حال رسانه‌های اسراییلی تعداد اعتراض کنندگان را بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر تخمین شده که این معترضان بار‌ها با پولیس این کشور درگیر شده اند.

از سوی هم عمیق تر شدن بحران بر سر تعدیل اختیارات قوه قضاییه در نزدیک به دوماه گذشته به اعتراضات گسترده در اسراییل دامن زده و نگرانی‌هایی را نیز برانگیخته است.

آقای گالانت در مصاحبه تلویزیونی گفت این طرح امنیت کشور را به خطر انداخته و از مخالفت گسترده کارکنان نیروهای مسلح با این اصلاحات خبر داد.

همزمان با این رییس بزرگترین گروه اتحادیه کارگری اسراییل نیز از اعتصاب بیش از ۷۰۰ هزار کارگر خبر داده و گفته که اعتصاب سبب فلج شدن بخش بزرگ اقتصادی خواهد شد.

در کنار اعتراضات گسترده اساف، زامیر سرکنسول اسراییل در نیویورک نیز در اعتراض برکناری وزیر دفاع این کشور از سمت اش استعفا داده است.

این در حالی است که پس از برکناری وزیر دفاع این کشور، آقای نتانیاهو روزیکشنبه به آقای گالانت خبر داد که دیگر به او اعتماد ندارد.