رویترز گزارش داده که افغانستان در میان ۱۳۷ کشور جهان کُندترین سرعت انترنت را دارد که دسترسی دختران به آموزش و تحصیل آنلاین را مشکل ساخته است.

این رسانه به نقل از مرکز سنجش انترنت (اوکلا) که مقر آن در سیاتل امریکا است گزارش داده که افغانستان در میان ۱۳۷ کشور از نظر کُندی سرعت انترنت در جایگاه نخست و در میان ۱۸۰ کشور جهان جایگاه دوم را دارد.

زنان و دختران در افغانستان محدودیت‌های فراوانی را تجربه می‌کنند و ممنوعیت آموزش و تحصیل سبب شده که آنان در جستجوی زمینه‌های تحصیلی آنلاین برآیند و درخواست آنان برای آموزش به صورت آنلاین چند برابر افزایش یافته است.

اما زنان و دختران نیز فقری که دامن‌گیر افغانستان شده مستثنا نیستند و قطع‌شدن برق و سرعت کُکند انترنت نیز بر مشکلات موجود اضافه شده است.

رویترز در گزارشی که ناوقت روز یک‌شنبه، ششم حمل منتشر شده نوشته که «دختران و زنان با انبوهی از مشکلات از قطع برق گرفته تا سرعت پایین اینترنت مواجه هستند، چه رسد به هزینه کمپیوتر و وای فای در کشوری که ۹۷ درصد مردم در آن در فقر زندگی می کنند.»

این رسانه به نقل از دانش‌آموزان یک برنامه آموزشی گزارش داده که آنان می‌خواهند شبکه انترنت ماهواره‌ای استارلینک مثل اوکراین و ایران در افغانستان نیز فعال شود.