زلمی خلیل‌زاد، دیپلمات و فرستاده‌ی پیشین ایالات متحده امریکا برای صلح در افغانستان گفته که توافق‌نامه‌ی دوحه باید کامل اجرا شود.

آقای خلیل‌زاد که او را معمار توافق‌نامه‌ی دوحه می‌خوانند روز دوشنبه، هفتم حمل در رشته توییتی از تعهد «طالبان» در مبارزه با داعش استقبال کرده و و گفته «ایالات متحده و طالبان باید تعامل‌شان را برای تکمیل اجرای توافق‌نامه‌ی دوحه که در راستای منافع افغانستان و ایالات متحده است، افزایش دهند.»

مسوولان محلی امارت اسلامی در بلخ روز ناوقت روز یک‌شنبه ادعا کردند که طی یک عملیات ویژه بر مخفی‌گاه داعش در این ولایت سه شخص مهم شاخه خراسان داعش به شمول شخص شماره یک این گروه را کشته‌اند.

خلیل‌زاد از آن استقبال کرده و نوشته اگر ادعای «طالبان» مبنی بر کشتن اعضای شاخص داعش در بلخ حقیقت داشته باشد «ضربه بزرگی به داعش در شمال افغانستان خواهد بود.»

او به همراه سایر دیپلمات‌های ایالات متحده پس از ۱۸ ماه مذاکره با «طالبان» به تاریخ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ توافق‌نامه‌ی دوحه را امضا کردند که به قول کارشناسان زمینه‌ساز سقوط نظام جمهوری شد.

طرفین توافقنامه دوحه همدیگر را به نقض این توافق متهم می‌کنند. امریکا امارت اسلامی را متهم می کنند که در امر مبارزه با هراس‌افگنی ناکام بوده و در مواردی نیز به القاعده کمک کرده است.