دولت جاپان بیش از ٢١ میلیون دالر به یونیسف بخش افغانستان برای تهیه واکسن و ساختن منابع آب صحی و سرویس بهداشتی در مکاتب کمک می‌کند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) با نشر خبرنامۀ گفته که قرار است این کمک برای واکسن های ضروری و آب و فاضلاب در مکاتب افغانستان هزینه شود.

یونیسف گفته که بخشی از این کمک‌ها برای تهیه واکسن برای ١٨.٣ میلیون مادر و کودک در سراسر افغانستان و یک بخش دیگر در زمینه تهیه آب صحی برای ٣٠ هزار نفر در چهار ولایت کشور استفاده خواهد شد.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل گفته است که “دولت جاپان در بحبوحه بحران انسانی ویرانگر و به هدف بهبود سلامت کودکان در افغانستان” ١٨ میلیون دالر برای تهیه واکسن‌های حیاتی و ٣.٦ میلیون دالر برای تاسیسات آب و فاضلاب در مکاتب دولتی کمک کرده است. به باور این نهاد دسترسی به آب تمیز و توالت حقوق اساسی همه کودکان و پایه سلامت، تغذیه و آموزش دوران کودکی است.

در خبرنامه یونیسف آمده که این واکسن‌ها شامل سرخکان، روتاویروس، کزاز و دیفتری، فلج اطفال، هپاتیت B و غیره است. به گفته این نهاد، این بودجه به یونیسف کمک می‌کند تا برای نزدیک به ده میلیون کودک افغان در جریان کمپین‌های ملی واکسیناسیون در سال جاری میلادی واکسن خوراکی فلج اطفال تهیه کند.

این نهاد افزوده که از بودجه ٣.٦ میلیون دالری این کمک‌های جاپان، قرار است برای فراهم کردن آب صحی و ساختن تشناب در ٢٠ مکتب استفاده شود.

همچنان به گفته یونیسف، از طریق این کمک‌ها ٢٠ هزار تن دیگر از افراد جامعه به منابع جدید آب دسترسی خواهند داشت و به معلمان و دیگر اعضای جامعه برای جلوگیری از بیماری‌ها آموزش‌های بهداشتی داده خواهد شد.

با این همه یونیسف از کمک‌های جاپایان در زمینه حمایت از کودکان و مادران افغانستان “مثال زدنی و قابل تقدیر” خوانده و گفته که این آخرین کمک‌ها بر اساس کمک‌های سال‌های گذشته دولت جاپان است.

یونیسف افزوده است: “ترکیبی از زمستان سخت و بحران انسانی مداوم به این معنی است که مادران و کودکان آسیب پذیر و در معرض خطر بیماری های واگیر هستند.”

در خبرنامه به نقل از روشنان مرتضی، معاون نماینده یونیسف در افغانستان آمده است که این حمایت نه تنها به تقویت مصئونیت مورد نیاز آنها برای سالم ماندن کمک می‌کند، بلکه باعث بهبود سلامت و بهداشت در مکاتب می‌شود.

تاکاشی اوکادا، سفیر جاپان در افغانستان گفته است که دولت و مردم ژاپن نیازهای بشردوستانه فوق العاده در افغانستان را تشخیص می‌دهند.

سفیر جاپان ابراز امیدواری کرده که با تکمیل حمایت‌های این کشور از افغانستان در بخش صحت، تغذیه و آموزش، محیط‌های آموزشی پاک‌تر و مصئونتر برای کودکان و خانواده‌هایشان ایجاد شود.

گفتنی است که براساس معلومات یونیسف این واکسن‌ها قرار است در ٣٤ ولایت افغانستان به مصرف برسند. اما منابع آب صحی و تشناب قرار است در ولایت‌های غور، ارزگان، زابل و پکتیا ساخته خواهند شد.