گاردین گزارش داده که بودجه حمایوی بریتانیا از زنان و دختران افغانستان ۸۶درصد کاهش یافته و سیف د چلدرن گفته بریتانیا نباید به زنان و دختران افغانستان که شریط چالش‌برانگیزی را تجربه می‌کنند پشت کند.

این روزنامه پرتیراژ روز جمعه، بیست‌وچهارم مارچ به نقل از نهاد سیف د چلدرن گزارشی را نشر کرده که نشان می‌دهد دولت بریتانیا تقریبا ۶ میلیون پوند از کمک‌های حمایوی خود به زنان و دختران افغانستان را کم کرده است.

بودجه کمکی بریتانیا از زنان و دختران افغانستان قبلا ۷ میلیون پوند بود و اکنون که امارت اسلامی زنان را از داشتن یک زندگی عادی محروم کرده، کمک‌های بریتانیا نیز به ۱ میلیون پوند کاهش یافته است.

سیف د چلدرن گفته که در تلاش است تا برنامه‌های حمایوی از زنان افغانستان روی دست بگیرند تاکیده کرده که زنان و دختران در افغانستان با خطر «ازدواج زود هنگام»، «خشونت» و سایر اشکال «استثمار» مواجه هستند.

گوین هاینز، مدیر عامل سیف د چلدرن گفت: «کودکان افغان در حال حاضر از گرسنگی و بیماری می میرند و اکنون به دریافت بودجه برای برنامه‌های اساسی غذا، بهداشت و آموزش نیاز دارند که توسط دولت بریتانیا برداشته شده است.»

او افزوده که «تصمیم برای قطع میلیون‌ها کمک مالی به کودکان افغان، پیام بدی به جهان می‌فرستد که بریتانیا به آسیب‌پذیرترین کودکان و خانواده‌ها در یکی از چالش‌برانگیزترین شرایط جهان پشت می‌کند.  لفاظی بریتانیا مبنی بر حمایت از زنان و دختران در افغانستان اکنون پوچ است.»

همزمان با این روزنامه «ساوت‌چاینا مورنینگ‌پست» در گزارش تحقیقی خود که به تازگی منتشر شده با توجه به کاهش‌ کمک‌های خارجی در بخش‌های صحت، آموزش و زارعت گفته که مردم این کشور با بحران جدی روبرویند.

طبق یافته‌های این رسانه، کمک‌های امریکا در بخش‌های آموزش، صحت و زراعت به ترتیب از ۹۵، ۱۵۰ و ۲۸۰ میلیون دالر در سالهای بعد از ۲۰۱۰ میلادی به ۴۹، ۸۶ و ۸۰ میلیون دالر در سال ۲۰۲۲ میلادی کاهش یافته است.

همچنان کمک‌های صندوق بازسازی افغانستان (ARTF) از ۷۵۵ میلیون دالر در سال ۲۰۱۹ به ۵۹.۴ میلیون دالر کاهش یافته است.

در همین حال به گفته این سازمان بیش ۲۸ میلیون نفر از جمله ۱۵ میلیون کودک به کمک‌های بشر دوستانه در افغانستان نیاز دارند.

از سال 2019، کل بودجه کمک‌های بریتانیا به میزان 4 میلیارد پوند کاهش یافته است. بریتانیا تنها در سال جاری بیش از ۲۳۷ میلیون پوند برای افغان‌های آسیب پذیر کمک کرده است.