ویدیوهای ارسال شده به خامه پرس از جریان راه‌پیمایی زنان معترض در غرب کابل نشان می‌دهد که آنان از سوی نیروهای امارت اسلامی محاصره و تظاهرات‌شان متوقف شده است.

زنان معترض در کابل روز یک‌شنبه، ششم حمل در واکنش‌ به تداوم ممنوعیت آموزش، تحصیل و کار زنان به خیابان‌ها آمدند و راه‌پیمایی‌شان را از ساحه پل سوخته به مقصد دشت برچی آغاز کردند.

از جریان این اعتراضات ویدیوهایی به خامه پرس ارسال شده زنان معترض با شعارهای‌شان خواستار بازگشایی درب مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران هستند.

این اعتراضات از سوی اعضای جنبش زنان عدالت‌خواه برگزار شده بود و یکی از معترضان به شرطی که هویتش محفوظ بماند به خامه پرس گفت که دست‌کم سه زن معترض از جریان اعتراضات ناپدید و به احتمال زیاد بازداشت شده‌اند.

ویدیوهای ارسال شده نشان می‌دهد که نیروهای امارت اسلامی زنان معترض را در غرب کابل متوقف کرده و حین محاصره آنها دست به شلیک هوایی می‌زنند.

زنان معترض می‌گویند بعد از رویکار آمدن «طالبان» آمار خودکشی زنان و دختران افزایش یافته، میزان حضور زنان و دختران در مکاتب و دانشگاه‌های به صفر رسیده و آمار ازدواج‌های زودهنگام دوبرابر شده است.

از سوی هم جنبش زنان عدالت‌خواه افغانستان می گوید بیش از یک‌ونیم سال می‌شود که دختران افغانستان از رفتن به مکتب محروم هستند و این محدودیت‌ها آنان را دچار مشکلات روحی و روانی کرده است.

زنان معترض پیش از این نیز در اعتراض به ممنوعیت آموزش و کار زنان دست به راهپیمایی زده اما هربار از سوی نیروهای امارت اسلامی با خشونت متفرق شدند.