جو بایدن، رییس جمهور ۸۰ ساله ایالات متحده امریکا که هر از گاهی به دلیل کهولت سن دچار لغزش‌های زبانی می‌شود در تازه‌ترین مورد اعضای پارلمان کانادا را به خنده انداخت.

آقای بایدن روز جمعه، چهارم حمل درباره سیاست‌های مهاجرتی ایالات متحده در پارلمان کانادا در اتاوا سخنرانی می‌کرد که دچار لغزش زبان شد و از چین به‌جای کانادا به خاطر موضع این کشور در قبال مهاجرت قدردانی کرد.

بایدن در حالی که نمایندگان پارلمان کانادا می خندیدند، دچار لغزش زبان شد و گفت: «بنابراین امروز، چین را به خاطر خروج از کشور تحسین می کنم… ببخشید، من کانادا را تحسین می کنم.»

این نخستین بار نیست که مسن‌ترین رییس جمهور امریکا دچار لغزش زبان می‌شود. پیش از این نیز لغزش‌های ناگهانی او تیتر روزنامه‌ها می‌شد و رقبای آقای بایدن برای انتخابات پیش‌روی خواسته‌اند تا از نامزدان احتمالی ریاست‌جمهوری امریکا تست سلامت ذهن گرفته شود.

او در اواخر سال ۱۴۰۰ خورشیدی به‌گونه‌ی اشتباهی معاونش کاملا هریس را رییس جمهور خطاب کرد و در یک لغزش دیگر اوکراین را با ایران اشتباه گرفت و در ملاقات با یکی از مقامات رسمی بریتانیا باد معده‌اش را رها کرد.

او همچنان در مصاحبه‌اش با با شبکه «ان بی سی»، در اواخر سال ۱۴۰۰ نام افغانستان را ابتدا با اوکراین و سپس با عراق اشتباه گرفت.