سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که هیچ شهروند امریکایی در افغانستان در بند نیست و به‌تازگی نیز بازداشت نشده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی به روز شنبه (5 حمله) در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه امریکا مبنی بر بازداشت شماری از شهروندان امریکایی در افغانستان در صحبت با رسانه‌ها گفته است که هیچ شهروند امریکا در افغانستان در بند نیست و به تازگی هم هیچ امریکایی بازداشت نشده است.

انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا به تازگی ادعا کرده که هنوز هم شهروندان امریکا در افغانستان حضور دارند و شماری از آنان در بند امارت اسلامی بسر می‌برند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا گفته است که شماری از افراد در افغانستان در بازداشت به سر می‌برند و تلاش برای آزادی آنها جریان دارد.

آقای بلنکن ضمن ارائه اطلاعات به کنگره امریکا در مورد خروج غیرقانونی نیروهای این کشور از افغانستان، گفته است که دولت موقت افغانستان “چند آمریکایی” را بازداشت کرده است. آقای بلنکن اما تعداد این افراد بازداشت شده را اعلام نکرده است.

آقای بلنکن گفته است: “ما برای تامین آزادی آنها تلاش می‌کنیم، خانواده‌های آنها از ما خواسته اند که هویت آنها را مخفی کنیم و در مورد پرونده آنها علنا صحبت نکنیم.”

وزیر خارجه آمریکا همچنان گفته که این وزارت زمینه خروج 975 شهروند آمریکایی از افغانستان را فراهم کرده و حدود 175 نفر که می‌گویند تابعیت امریکا را دارند در افغانستان باقی مانده اند. به گفته او برخی از این افراد پس از تسلط طالبان به افغانستان رفته اند.