آغاز سال جدید خورشیدی با برف‌باری‌های غیر منتظره در برخی از نقاط کشور و بارنده‌گی‌های شدید در شماری از ولایت‌های کشور همراه شده است؛ بارندگی‌هایی که در مواردی سیلاب‌ها را نیز در پی داشته است.

باشندگان شماری از ولسوالی‌های ولایت غزنی از جمله، مالستان، جاغوری، ناهور و قرباغ از برف‌باری شدید در آغاز سال نو خورشیدی خبر می‌دهند.

ابوالفضل زکاوت، یک تن از باشندگان ولسوالی مالستان ولایت غزنی در صحبت با خامه پرس گفت که برف‌باری در این ولسوالی از روز چهارشنبه (2 حمل) آغاز و تا روز جمعه ادامه داشته است.

به گفته آقای زکاوت، روز جمعه بر شدت برف‌باری در این ولسوالی افزوده شده و در برخی از مناطق مالستان که هوا در آنجا نسبتا سردتر است، ضخامت برف‌باری بالاتر از 100 سانتی متر نیز رسیده است. به گفته او در مناطق گرم‌تر این ولسوالی ضخامت برف از 40 تا 50 سانتی متر بوده است.

این باشنده ولسوالی مالستان می‌گوید که از آنجایی که در سال‌های گذشته مردم در اثر خشکسالی بیشتر محصولات زراعتی شان را از دست دادند، بارندگی های اخیر برای مردم خوشحالی به ارمغان آورده و آنان نسبت به پایان خشکسالی در سال جاری امیدوار کرده است.

هرچند که به گفته او، برف‌باری غیر منتظره در بهار، مشکلاتی را نیز برای دهاقین و بقیه مردم در پی داشته است. زیرا به گفته آقای زکاوت به دلیل مسدود شدن راه‌ها در اثر برف‌باری، مکاتب در این ولسوالی تعطیل شده است.

در ولسوالی‌های قرباغ و جاغوری نیز مردم شاهد برف باری بودند. باشندگان این ولسوالی با نشر تصاویر برف‌باری در مناقط شان گفته اند که ضخامت برف در جاغوری بالای 40 سانتی متر و در ولسوالی قرباغ تا 60 سانتی متر بوده است.
در همین حال وزارت فواید عامه نیز از برف‌باری در شماری از مناطق کشور خبر داده و گفته است که برف‌باری در سالنگ از دو روز بدینسو جریان داشته و ضخامت برف در آن به 47 سانتی متر میرسد.

این وزارت به روز شنبه (5 حمل) با نشر خبرنامۀ گفته که با وجود برف‌باری شاهراه سالنگ بروی ترافیک باز است و اکنون وسایط مسافربری دوطرفه و وسائط باربری از شمال به جنوب در حرکت اند.

وزارت فواید عامه گفته که پاک‌کاری سرک بین شهر غزنی و ولسوالی جغتوی این ولایت در مربوطات کوتل مومند و مسیر کوتل اونی در مربوطات ولسوالی بهسود میدان وردک که از اثر برف‌باری‌ها بروی ترافیک مسدود شده بود جریان دارد.
وزارت فواید عامه افزود که شاهراه کابل – گردیز که روز گذشته از اثر واژگون شدن یک عراده موتر باربری بروی ترافیک مسدود شده بود نیز از سوی ریاست فواید عامه آن ولایت باز شده است.

وزارت مبارزه با حوادث می‌گوید که در جریان برف‌باری و بارندگی‌های دو روز گذشته در هفت ولایت افغانستان به شمول بلخ، فراه، زابل، فاریاب، ارزگان، ننگرهار، کنر، نورستان و لغمان، 3 تن جان باخته و 7 تن دیگر زخمی شده اند.

شفیع‌الله رحیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث به روز شنبه (5 حمل) با نشر پیام تصویری گفته که در اثر این بارندگی و برف‌باری‌ها به تعداد 756 باب منزل مسکونی نیز تخریب شده است.

با این همه وزارت مبارزه با حوادث می گوید که این وزارت به ریاست‌های این اداره در ولایت‌ها دستور داده که از تمامی امکانات شان در جهت کمک به مردمی که در اثر حوادث طبیعی اخیر آسیب دیده، استفاده کنند.