وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی امارت اسلامی می‌گوید که در اثر زمین لرزه و سیلاب‌ ناشی از بارندگی‌های اخیر در کشور ده تن جان باخته و بیش از ۶۰ تن زخمی شدند.

شفیع الله رحیمی، سخنگوی وزارت رسیدگی به حوادث طبیعی امارت اسلامی روز پنج‌شنبه (سوم حمل) با نشر پیام ویدیویی آخرین آمار تلفات جان باخته‌گان حوادث طبیعی در کشور را اعلام کرده است.

به گفته سخنگوی این وزارت، حوادث اخیر زیان‌های مالی و جانی در پی داشته که از این میان  800 خانه به‌گونهٔ مکمل در اثر زمین لرزه و بیش از 100 خانه مسکونی در اثر بارندگی شدید و سیلاب‌های ناشی از آن تخریب شده است.

مقام‌های این وزارت می‌گویند زمین لرزه اخیر که مرکز آن “یمگان” بدخشان بوده ولایت‌های کابل، کنر، بدخشان، پکتیکا، تخار، لغمان، بغلان، سمنگان، کندز، پنجشیر، پروان و برخی مناطق دیگر را لرزانده است.

 بر اساس گزارش مرکز جیولوژی ایالات متحده امریکا، دوشنبه شب (اول حمل) زمین لرزهٔ با قدرت ۶.۵ درجه ریشتر با عمق ۱۸۷ کیلومتری بیشتر ولایت‌های افغانستان و کشور‌‌های پاکستان، تاجکستان و هند را لرزاند.

پیش از این وزارت صحت‌عامه امارت اسلامی، شمار جان بباخته‌گان زمین لرزه را ۳ تن و شمار زخمی‌ها را ۷۰ تن اعلام کرده بود.

وزارت رسیدگی به حوادث طبیعی امارت اسلامی قبلا اعلام کرده بود که بیش از یک هزار تن در سال ۱۴۰۱ هجری خورشیدی در اثر آفات طبیعی در کشور جان باخته و ۲۱۵۰ تن زخمی شده اند.