بر اساس اعلام دادگاه عالی، مردم افغانستان امروز پنجشنبه (3 حمل) را به عنوان روز اول ماه مبارک رمضان روزه گرفتند.

در نظام جمهوریت در کشور، روز اول ماه رمضان به عنوان تعطیلی رسمی در تقویم این کشور درج شده بود و تمام ادارات دولتی و نهادهای خصوصی تعطیل بودند.

اما امارت اسلامی تعطیلی روز اول ماه رمضان را نیز همانند تعطیلی نوروز و سال نو خورشیدی از تقویم رسمی افغانستان حذف کرده اند.

امروز ادارات دولتی بروی مراجعین باز بود و وزارت کار و امور اجتماعی امارت اسلامی نیز اعلامیه صادر کرده بود که روز اول ماه رمضان تعطیل نیست.

کشورهای مختلف و سازمان های جهانی در پیام های که به مناسبت فرا رسیدن رمضان صادر کرده اند، ضمن تبریکی این ماه برای مسلمانان جهان، صلح، همبستگی و همدلی را از ارزشهای مشترک انسان ها دانسته اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی تصویری حلول ماه مبارک رمضان را تبریک گفته و تاکید کرده و گفته است که: “ماه رمضان، ماه شفقت و همدلی است. ماموریت سازمان نیز خواهان گسترش گفتمان، صلح و وحدت است.”

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه‌ای، فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به مسلمانان تبریک گفته و تاکید کرده که امریکا، همراه با شرکای خود، با مسلمانانی که تحت ظلم و ستم قرار می‌گیرند، همبستگی دارد.

بایدن افزود:” آمریکا، همراه با شرکای خود، با مسلمانانی که تحت ظلم و ستم قرار می‌گیرند، از جمله اویغورها در جمهوری خلق چین، روهینگیاها در برمه (میانمار) و سایر جوامع مسلمانانی که در سراسر جهان تحت آزار و اذیت قرار دارند، همبستگی داریم.“