نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که مارکس پوتزل معاون این اداره در دیدار با مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی رییس‌الوزرای امارت اسلامی خواهان بازگشایی مکاتب دخترانه شده است.

یوناما در پیام توییتری گفته است که آقای پوتزل در این دیدار بار دیگر درخواست جامعه جهانی مبنی بر باز شدن دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران را تکرار کرد.

منبع افزوده است: “هیأت یوناما بار دیگر از مقامات امارت اسلامی خواسته است که تمام سیاست‌های تبعیض آمیز علیه زنان و دختران را متوقف کنند.  این سیاست ها نه تنها مانع از آرمان های نیمی از جمعیت افغانستان می شود، بلکه صدمات زیادی به این کشور وارد می کند.”

درهمین حال ارگ امارت اسلامی با نشر خبرنامهٔ گفته است که معاون سیاسی ریاست الوزرا در دیدار با معاون یوناما تاکید کرده است که امارت اسلامی مخالف تحصیل دختران نیست.

مولوی عبدالکبیر در این دیدار با بیان اینکه امارت اسلامی خواستار روابط خوب و فعال با همه کشورها و سازمان های جهان از جمله سازمان ملل است، ابراز امیدواری کرد که دولت‌های جهانی در راستای به رسمیت شناختن امارت اسلامی گام های عملی بردارند.

از سوی هم بر اساس گفته ‌های سازمان ملل بیش از یک میلیون دختر در افغانستان از تحصیل محروم هستند.

این منابع افزودند که آقای پوتزل از امارت اسلامی به خاطر برداشتن گام های ملموس در امنیت سازمان ملل متحد تشکر کرده و به مناسبت روز جهانی زن از پیام معاونت سیاسی وزارت خارجه تشکر کرده است.