۵۶ کشور مشترک‌المنافع و توسعه یافته جهان از شهروندان شان خواسته اند تا در جریان ماه مبارک رمضان به دلیل  وضعیت امنیتی که افغانستان را به حالت «بحرانی» کشانده، سفر نکنند.

کشور‌های مشترک المنافع و بریتانیا روزچهارشنبه، دوم حمل با نشر اعلامیه‌ای گفته است وضعیت افغانستان هنوز هم بحرانی است و در جریان مراسم مذهبی مانند ماه رمضان خطر حملات تروریستی وجود دارد.

در ادامه این اعلامیه تذکر داده شده که سفر در سراسر افغانستان بسیار خطرناک است و کسانی که به افغانستان سفر می کنند باید سعی کنند مشخصات شان پنهان نگه داشته و از رفتن به تجمعات و رویدادهای عمومی از جمله مراسم مذهبی خودداری کنند.

در کنار این در بخش از این اعلامیه آمده است افغانستان در یک منطقه بزرگ زلزله‌خیز قرار داشته و خطر زلزله ‌های قوی، پس لرزه‌ها، رانش زمین، سیلاب و آفات طبیعی نیز وجود دارد.

کشور‌های مختلف از پنج قاره به شمول کشور‌های استرالیا، کانادا، نیوزلند و از کشور‌های آسیایی هند، پاکستان و بنگلادیش از جمله کشور‌های مشترک المنافع می باشد که در سال ۱۹۷۱ تشکیل شد.

این در حالی است که پس از حاکمیت امارت اسلامی شرکت‌های هواپیمایی به دلیل امنیتی و به رسمیت نشناختن امارت اسلامی از حریم افغانستان عبور نمی‌کند و این پرواز‌ها فقط به مقاصد ایران، پاکستان و امارات متحده عربی به صورت مستقیم انجام می‌شود.