پس از ادعا‌هایی مطرح شده مبنی بر کشتن ده‌ها افغان توسط نیرو‌های ویژه برتانیا، دولت این کشور از آغاز تحقیقات در باره کشته شدن این افغان‌ها در یک دهه پیش از سوی نظامیان کشورش خبر می‌دهد.

حکومت بریتانیا روزچهارشنبه، دوم حمل از آغاز تحقیقات گسترده‌ در بارۀ عملیات نظامیان این کشور در افغانستان، خبر داد.

این تحقیقات پس از آن آغاز شد که وزارت دفاع این کشور پس از نشر گزارش تلویزون بی‌بی‌سی در اوایل سال ۲۰۲۲ در مورد اتهاماتی که گویا کماندو‌های قول اردوی نیرو‌های ویژه هوایی بریتانیا در جریان حضور در افغانستان، ده‌ها غیرنظامی افغان را در جریان عملیات شبانه کشته و قوای نظامی در این زمینه پنهان کاری کرده است، آغاز کرد.

چارلس کیو، یکی از قاضی‌های ارشد بریتانیا و قاضی محکمه استیناف لندن، رهبری این تحقیقات را بر عهده خواهد گرفت.

گفتنی است که این تحقیقات برای مشخص ساختن اینکه پرسونل نظامی بریتانیا از اواسط سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ در جریان عملیات‌های پلان شده در فعالیت‌های غیرقانونی در افغانستان دخیل بودند یا خیر؟

بر اساس گزارش تحقیقی بی‌بی‌سی، یک واحد نیروهای ویژۀ هوایی بریتانیا در جریان ماموریت شش ماهۀ شان (نوامبر ۲۰۱۰ تا می ۲۰۱۱) در ولایت هلمند ۵۴ غیرنظامی افغان را در “شرایط مشکوک” کشته اند.

پیش از این نیز پولیس بریتانیا تحقیقات متعددی را در مورد اتهامات کشتار افغان‌ها توسط نیرو‌های بریتانیا در افغانستان انجام داده اما وزارت دفاع بریتانیا گفته که شواهد کافی پیدا نشده تا نیرو‌های آن کشور را مورد پیگرد قانونی قرار دهند.