براساس گزارش سالانه فهرست شادی جهان ، افغانستان با رتبه ۱۳۷ و لبنان با رتبه ۱۳۶  به عنوان غمگین ترین کشورهای جهان و فلند برای ششمین سال متوالی شادترین کشور دنیا شناخته شد.

پس از تجزیه و تحلیل سه ساله داده‌ها، محققان کشور‌ها را رتبه بندی کردند. ‌آنها تعدادی از عوامل مانند درآمد،‌ حمایت اجتماعی، امید به زندگی سالم، آزادی شخصی، سخاوت مردم، و درک سطوح فساد داخلی و خارجی را بررسی کردند.

فلند در گزارش جهانی شادی جهان برای ششمین سال متوالی به عنوان شادترین کشور‌ جهان معرفی شد. پس از فلند کشور‌های دانمارک، ایسلند، اسراییل، سویدن، ناروی، نیوزلند، لوکزامبورگ و هلند در میان ده کشور‌های برتر جهان  قرار دارند.

با این حال افغانستان و لبنان غمگین‌ترین کشور‌های جهان باقی مانده که پیش از آنها سیرالیون، زیمبابوه و کنگو در صدر کشور‌های غمگین‌ترین کشورهای جهان جا گرفتند.

سال گذشته نیز افغانستان در صدر کشور‌های غمگین جهان قرار گرفته بود و بلال کریمی، سخنگوی امارت اسلامی با رد این گزارش گفته بود: «مردم افغانستان نفس آرام کشیده و همه‌گی شاد و خوش استند. امنیت سرتاسری تامین است.»

گزارش امسال همچنین نشان می‌دهد که مردم در سرتاسر جهان در مواجهه با چندین فاجعه مقاوم و انعطاف‌پذیر هستند و میانگین سطح رضایت از زندگی جهانی در کووید ۱۹ به اندازه سال‌های قبل از همه گیری است.

گفتنی است که افغانستان برای سال‌های متوالی در لیست غمگین‌ترین کشورهای جهان قرار دارد و میزان فقر، بی‌سوادی و گرسنگی در کشور در یکسال گذشته افزایش یافته است.

فلند درمنطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا واقع شده که این کشور با داشتن قدرت زیادی اقتصادی، رفاه اجتماعی بلندی است که میزان بیکاری در این کشور ۷.۲ درصد است.