آیندهٔ آموزش و مسایل آن، محور بحث سفر هیأت معارف امارت اسلامی و یونیسف به قطر،همزمان با آغاز سال جدید تعلیمی افغانستان و محروم ماندن دختران برای دومین سال از آموزش، هیأتی از وزارت معارف امارت اسلامی به ریاست حبیب‌الله آغا، سرپرست وزارت معارف و هیاتی از یونیسف برای گفتگو به درباره آینده آموزش و مسایل موجود در این زمینه، به قطر سفر کردند.

وزارت معارف امارت اسلامی به روزسه‌شنبه (اول حمل) از سفر هیات این وزارت و جورج لاریا ادیجی، مدیر منطقه‌ای یونیسف برای جنوب آسیا به قطر خبر داده است.

گفته میشود در این نشست لوله الخاطر، معاون وزیر امور خارجه قطر، فهد السلیطی، مدیر عامل بنیاد« آموزش، برتر برای همه» به نمایندگی از قطر حضور داشتند.

هدف از این گفتگو‌ها آینده آموزش در افغانستان و چالش‌ها و موانع فرا راه آموزش در کشور گفته شده است.

 در این نشست شرکت‌کنندگان در مورد چالش‌های اقتصادی، زیر ساخت‌ها، محدودیت منابع انسانی و ظرفیت‌های محدود در افغانستان و همچنان ضرورت تضمین دسترسی به آموزش برای همه، به ویژه دختران گفتگو کردند.

این در حالی است که وزارت معارف امارت اسلامی آغاز سال تعلیمی ۱۴۰۲ را بدون حضور دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم اعلام کرده است.

در همین حال تام وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان نیز در پیام تبریکی به مناسبت نوروز، خواهان باز شدن مکتب‌ها برای زنان و دختران شده و ابراز امیدواری کرده که زنان و دختران بتوانند به کار و مکتب برگردند.

گفتنی است که ممنوعیت آموزش و کار بانوان با موجی از واکنش‌های بین الملی مواجه شده و تاثیر زیادی روی کمک‌های بشری و سیستم‌ آموزشی در کشور داشته است.