نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان در پیام تبریکی به مناسبت نوروز، خواهان بازگشت دختران و زنان به کار و مکتب شده افزوده است آرزو دارم مردم افغانستان سال نو را شاد و صلح آمیز سپری کنند.

توماس وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان، روزسه‌شنبه، اول حمل با نشر رشته توییتی نوروز را زمان تجدید، خوش‌بینی توصیف کرده و افزوده است:« بزرگترین امید ما این است که دختران و زنان افغانستان به مکتب و کار باز گردند.

در ادامه آقای وست افزوده مردم افغانستان در سال گذشته با چالش‌های های بزرگی روبه‌رو بودند.

او همچنان یک بار دیگر از ادامه حمایت امریکا از مردم افغانستان خبر داده و ابراز امیدواری کرده که مردم افغانستان سال نو را شاد و  صلح آمیز سپری کنند.

به باور آقای وست مشارکت زنان و دختران در جامعه افغانستان آینده روشن‌تری رقم زده است.

این در حالی است که بر اساس فیصله وزارت معارف امارت اسلامی مکاتب پسران و دختران پایین‌تر از صنف ششم آغاز گردید و هنوز جزییات در باره آغاز شدن مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم وجود ندارد.  

در همین حال نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در بخش از این توییت نگاشته است امیدوار است با آغاز سال نو خورشیدی، دختران وزنان افغانستان نیز به مکتب و کار باز گردند.

 از سوی هم انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و دفتر معاونیت این سازمان در افغانستان برای مردم افغانستان سال صلح آمیز و مملو از خوشی خواسته و افزوده است: «نوروز نشانه آغازی تازه است.»

گفتنی است که با فرا رسیدن سال جدید و آغاز سال تعلیمی افغانستان، تصمیم امارت اسلامی در خصوص آموزش دختران بالاتر از صنف ششم تغییر نکرده و از آموزش محروم اند.