ملا محمد عباس آخند، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی امارت اسلامی گفته که از آغاز سال جاری ۱۴۰۱ تاکنون بیش از ۱۱۰۰ تن در اثر حوادث طبیعی در کشور جان باخته و ۲۱۵۰ تن زخمی شده‌اند.

وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی روز یک‌شنبه، بیست‌وهشتم جدی با نشر نوار تصویری، گزارش سال ۱۴۰۱ خود را منتشر کرده که طبق آن ۱۱۰۲ نفر جان باخته و ۲۱۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

ملا محمد عباس آخند در این نوار تصویری می‌گوید که بیش از ده هزار و ۸۰۰ خانه به صورت کامل و بیش از ۲۳ هزار خانه به صورت جزئی تخریب شده است.

او در ادامه می‌افزاید که بر اثر حوادث طبیعی در سال ۱۴۰۱ بیش از ۸۰ هزار مواشی تلف شده و بیش از یک صد هزار زمین‌های زراعتی نیز تخریب شده است.

این در حالی است که جهان با تغییرات اقلیمی گسترده مواجه بوده و افغانستان نیز بر اساس گزارش سازمان اقلیمی جهان در رده ششم کشور‌های آسیب پذیر از تغییرات اقلیمی در جهان قرار دارد.

در همین حال در ماه اسد سال ۱۴۰۱ مناطق جنوبی و مرکزی کشور گواه بارنده‌گی ‌های شدید و سرازیر شدن سیلاب ‌های مرگبار در ولایت‌های لوگر، غزنی، خوست، و پکتیا بوده است که منجر به جان باختن ده‌ها نفر و ویرانی‌های هنگفت مالی و زراعتی گردید.