موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم (SIPRI) با نشر گزارشی از افزایش هشت درصدی فروش تسلیحات امریکایی خبر داده و گفته که جنگ اوکراین و روسیه باعث فروش بی‌پیشنیه تسلیحات امریکایی در سطح جهان شده است.

این موسسه روز یک‌شنبه، بیست‌ویکم حوت گزارش داده که فروش اسلحه‌های امریکایی از ۳۳ به ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

طبق این گزارش صادرات تسلیحات روسیه به سایر کشورها ۱۶ درصد کاهش یافته، در حالی که روسیه در سالهای قبل ۲۲ درصد تسلیحات جهان را تامین می‌کرد.

موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم (SIPRI) گفته که با وجود کاهش تسلیحات در سطح جهان، انتقال تسلیحات پس از جنگ روسیه و اوکراین به اروپا افزایش یافته است.

طبق گزارش این موسسه، امریکا و فرانسه بیشترین تسلیحات را به سایر کشورها صادر کرده و این در حالی است که پیش از این امریکا و روسیه در رده اول و دوم صادر کنندگان سلاح در جهان بودند.

یکی از محقق ارشد این موسسه گفته که «در آسیای شرقی واردات تسلیحات افزایش یافته و در خاور‌میانه واردات تسلیحات در سطح بالا باقی مانده است.»

 عمده‌ترین کشور‌های وارد کننده سلاح در آسیا هند ، آسترلیا، چین، کوریای جنوبی، پاکستان و جاپان بوده که از میان واردات سلاح کوریای جنوبی به ۶۱ درصد افزایش یافته است.

قابل ذکر است که کشور‌های ناتو به ارزش بیش از ۸ میلیون دالر کمک تسلیحاتی به اوکراین به رهبری ولادمیر زیلنسکی ارایه کرده است..

در همین حال بر اساس گزارش قبلی این سازمان شرکت‌های امریکایی هنوز هم در بخش تولید تسلیحات بر جهان تسلط دارند و ۴۰ شرکت برتر فروش تسلیحات جهان در این کشور مستقرند.