رسانه‌های بین‌المللی همزمان با افزایش سریع آمار قربانیان زلزله در ترکیه و گسترش انتقادها از رییس جمهور این کشور گزارش داده‌اند که دسترسی به توییتر در این کشور محدود شده است.

خبرگزاری رویترز ناوقت روز چهارشنبه، نوزدهم دلو (هشتم جنوری) گزارش داده که شمار جان‌باختگان زلزله در ترکیه به بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر افزایش یافته است.

آسوشتید پرس اما گزارش داده که در ترکیه و سوریه بیش از ۱۵ هزار نفر جان باخته که از این میان جان باختن ۱۲۸۰۰ نفر در ترکیه تثبیت شده است.

طبق گزارش آسوشتید پرس بیش از ۶۰ هزار نفر تنها در ترکیه زخمی شده‌اند و رویترز نیز افزوده که مردم در تمام نقاط ترکیه به دنبال سرپناه و غذا سرگردانند و شماری نیز در اطراف آوارهایی که گمان می‌کنند عزیزان‌شان در آنجا مدفون شده باشند چشم انتظار هستند.

در همین حال انتقادها از رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه نیز گسترش یافته و به دنبال آن وبسایت نت بلاکس گزارش داده که دسترسی به توییتر در این کشور محدود شده است.

ایلان ماسک، مالک شبکه توییتر نیز وضع محدودیت بر این شبکه در ترکیه را تایید کرده و از قول دولت ترکیه اعلام کرده است که دسترسی کامل به توییتر دوباره فعال خواهد شد.

زمین‌لرزه‌ی شدید حوالی ساعت ۴:۱۷ بامداد روز دوشنبه بخش‌هایی از جنوب‌شرق ترکیه و شمال سوریه را شدید تکان داد که در نتیجه هزاران نفر کشته و زخمی شدند.