پنجمین نشست امنیتی مسکو با حضور مشاوران امنیت ملی کشورهای هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در مسکو آغاز شد.

این نشست امروز چهارشنبه، نوزدهم دلو (هشتم فبروری) در مسکو، پایتخت روسیه برگزار شده و شماری از مشاوران امنیتی کشورهای آسیایی از عدم تشکیل دولت همه‌شمول در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در این نشست هشدار داده که عدم تمکین امارت اسلامی به ایجاد دولت همه شمول و تاخیر در این امر سبب بروز مشکلات در افغانستان خواهد شد.

رسانه‌های ایرانی به نقل از آقای شمخانی گزارش داده‌اند که تأخیر بیشتر در پیگیری سازوکارهای سیاسی برای مشارکت همه اقوام و احزاب در حاکمیت  و همچنین سایر موارد ثبات بخش در افغانستان نه تنها مزیتی را به دنبال نخواهد داشت بلکه بر مشکلات کنونی این کشور خواهد افزود.

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه نیز گفته که تسلیحات بجامانده از امریکا در افغانستان ممکن است به گروه‌های تروریستی فروخته شود یا در جنگ احتمالی میان افغانها از آن استفاده شود.

چهارمین نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه به تاریخ ۲۷ می ۲۰۲۲ در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شده و تاکیدات فراوانی مبنی بر تشکیل حکومت همه‌شمول و مبارزه با تروریسم در افغانستان صورت گرفته بود.

گفتنی است که امارت اسلامی در پنجمین نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه در مسکو دعوت نشده بودند.