کشورهای آلمان، هلند و دانمارک در یک همکاری مشترک اعلام کرده‌اند که ۱۰۰ تانک «لئوپارد۱» برای اوکراین خریداری می‌کنند و کی‌یف طی ماه‌های آینده به آن دسترسی خواهد داشت.

طبق بیانیه مشترکی که از سوی این سه کشور منتشر شده، ضمن تهیه تانک‌های «لئوپارد۱» برای اوکراین، در زمینه‌ «آموزش لجستیک مورد نیاز» برای تانک‌ها نیز کمک خواهند کرد.

بیش از ۱۰ روز می‌شود که آلمان در مورد ارسال تانک‌های نسل «لئوپارد» به اوکراین مشغول رای‌زنی بود و تصمیم نهایی برای ارسال این تانک‌ها همزمان با سفر بوریس پیستوریوس (وزیر دفاع آلمان) به کی‌یف، پایتخت اوکراین اعلام شده است.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین نیز ضمن دیدار با همتای آلمانی‌اش در روز سه‌شنبه، هفتم جنوری تایید کرده است که نخستین تانک لئوپارد۲ به کی‌یف رسیده و دستگاه‌های بیشتری از نوع لئوپارد در راه است.

وزارت دفاع اوکراین پس از این تصمیم آلمان مبنی بر ارسال تانک‌ها گفته که در ماه‌های آینده انتظار می‌رود در حدود ۱۲۰ الی ۱۴۰ تانک مدرن غربی به اوکراین فرستاده شود.

این در حالی است که امریکا وعده‌ی ارسال تانک‌های «آبرامز» را به کی‌یف داده است. بریتانیا نیز قرار است تانک‌های نوع «چلنجر» به اوکراین بفرستد.

تانک‌های لئوپارد۱ مدل قدیمی لئوپارد۲ است که در دهه ۱۹۶۰ در آلمان غربی طراحی و تولید شد.